Pse pija në kanaçe s’ka një shije të njëjtë me atë në shishe?

Është një fakt i njohur se lëngjet e gazuara, të preferuara nga shumë njerëz, janë të pashëndetshëm për shkak të sasisë së madhe të sheqerit, por edhe për shkak të acideve që dëmtojnë smaltin e dhëmbëve.

Megjithatë, shumë njerëz nuk e kuptojnë pse e njëjta pije ka shije të ndryshme nëse e pimë nga një kanaçe, shishe plastike ose qelqi.

Puna është se kanaçet kanë një shtresë polimer, dhe kimisti i ushqimit Sarah Risch shpjegoi se kjo veshje potencialisht zbut shijen e pijes nga kanaçe.

Ajo gjithashtu theksoi se shishet e qelqit më së paku ndryshojnë shijen e sodës sonë të preferuar.

“Nëse pini lëng nga një shishe plastike, shija mund të ndryshojë sepse acetaldehidi nga plastika transferohet në pije, ndërsa shishet e qelqit janë më pak të ndjeshme ndaj ndryshimeve dhe nuk ndryshojnë shijen e pijes së gazuar”.

Pijet e gazuara janë plot me acide që dëmtojnë smaltin e dhëmbëve dhe çojnë në kavitete. Si pasojë, ngjyrat artificiale mund të çngjyrosin dhëmbët.

“Vetëm një kanaçe mund të përmbajë 39 gram sheqer, që është doza ditore. Duhen vetëm 20 sekonda që bakteret në gojë të fillojnë të prodhojnë acid dhe ajo do të hajë smaltin deri në gjysmë ore,” pohon. Dr. Samir Pate, i cili këshilloi konsumimin e çamçakëzit pa sheqer sepse ndihmon në uljen e aciditetit në gojë. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu