Pse Putin po shkon te Erdogan?

Presidenti rus pritet të vizitojë Turqinë javën e ardhshme – Sipas Hakan Fidan, ai do të diskutojë me presidentin turk edhe luftën në Ukrainë dhe marrëveshjen e eksportit të grurit përmes Detit të Zi.

Presidenti rus Vladimir Putin pritet të zhvillojë bisedime për krijimin e një qendre të gazit natyror me zyrtarët turq gjatë vizitës së tij të pritshme në Turqi, sipas zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov.

Në të njëjtën kohë, ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan deklaroi gjatë një konference për shtyp në Maltë se Erdogan dhe Putin gjatë vizitës së këtij të fundit në Turqi do të diskutojnë për luftën në Ukrainë dhe për drithërat e Iniciativës për Eksportin e Detit të Zi.

Fidan tha se Turqia po punonte me Ukrainën dhe Rusinë për të ringjallur Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi, e cila u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia, por Moska u tërhoq nga ajo në korrik 2023.

Një zyrtar turk i tha Reuters javën e kaluar se Putin do të vizitonte Turqinë më 12 shkurt.

Kujtojmë se kjo është një vizitë ku presidenti rus po shkel në territorin e NATO-s.

Për momentin, Turqia po luan rolin e një valvule shkarkuese në tensionin mes Perëndimit dhe Moskës, duke qëndruar në mes të konfliktit Rusi-Ukrainë. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu