Pse sauditët kanë rol kyç tani që bota po shkon drejt “zjarrit të madh”

Takimi i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak me Princin e Kurorës të Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman është shumë i rëndësishëm. Edhe më tepër ai me Sekretarin Blinken.

Arabia Saudite është një lojtar jetik kur bëhet fjalë për angazhimin me të gjitha palët ndërkombëtare dhe rajonale për të ndalur përshkallëzimin e vazhdueshëm dhe për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të tij në rajon.

Deri disa javë më parë, Riadi ishte i përfshirë në negociata trepalëshe me Tel Avivin dhe Shtëpinë e Bardhë për të normalizuar marrëdhëniet midis Arabisë Saudite dhe Izraelit. Bisedimet po ecnin me një ritëm të shpejtë, por gjithçka ndryshoi më 7 tetor pas sulmit të Hamasit.

Që atëherë, Arabia Saudite jo vetëm që ka dalë në mbështetje të fortë të palestinezëve, por gjithashtu ka dënuar dhe fajësuar Izraelin për luftën.

Për princin e kurorës, është e domosdoshme të vazhdojë qëndrimi i gjatë i monarkëve sauditë për të mbështetur palestinezët pasi zemërimi është rritur në vendet muslimane për shkak të bombardimeve të pamëshirshme të Izraelit në Gaza.

Çështja palestineze ka bashkuar botën e ndarë muslimane. Biseda e parë telefonike midis Princit Salman dhe presidentit iranian që kur të dy vendet normalizuan marrëdhëniet në mars u zhvillua si pasojë e luftimeve të reja midis Hamasit dhe Izraelit.

Duke pasur parasysh dinamikën e paqëndrueshme të rajonit, Princi Salman mund të luajë një rol të rëndësishëm.

Nga Sameer Hashmi –BBC


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu