Pse ushtria amerikane ka ndalur të gjithë flotën e saj të helikopterëve Chinook?

Komanda e Pajisjeve Ushtarake të Shteteve të Bashkuara ka ndalur të gjithë flotën e saj të helikopterëve Chinook për shkak të një rreziku nga zjarri i motorit.

Duke cituar deklaratat e zyrtarëve ushtarakë amerikanë, Wall Street Journal (WSJ) raporton se rreth 400 helikopterë Boeing CH-47 Chinook janë ndalur dhe se lëvizja erdhi pas disa zjarreve të motorit që ndodhën kohët e fundit në disa prej avionëve.

Helikopterët Chinook kanë qenë një element kryesor i ushtrisë amerikane që nga vitet 1960 dhe përdoren kryesisht për qëllime logjistike.

Një zëdhënëse e ushtrisë amerikane i tha WSJ se ushtria po merr hapa për të adresuar këtë çështje.

As Boeing dhe as Honeywell, prodhuesi i motorëve të helikopterëve, nuk iu përgjigjën pyetjeve të shtypit në lidhje me rastin. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu