Putin dhe Erdogan ecin krahë për krahë në Samitin e Shangait, momenti bëhet viral në rrjet (VIDEO)

Mjaft i afërt, si dy miq të mirë të vjetër, duket se është presidenti rus me homologun e tij turk. Video nga takimet e Samitit të 22-të të Krerëve të Shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, i cili përfundoi dje në Uzbekistan, tregon dy politikanët duke mbajtur krahët e njëri-tjetrit dhe “duke folur”.

Në fakt, Rexhep Tajip Erdogan është kapur me Vladimir Putin dhe në dukje është më entuziast – ndërsa homologu i tij rus është më neutral.

Vihet re se Turqia është vetëm një “partner dialogu” i OSBE-së, në të cilën marrin pjesë Kina, Rusia, India, Pakistani dhe katër ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore (Kazakistani, Kirgistani, Uzbekistani dhe Taxhikistani). SCO u krijua në vitin 2001 si një mjet për bashkëpunim politik dhe ekonomik, si dhe bashkëpunim në fushën e sigurisë, duke konkurruar me organizatat perëndimore.

Megjithatë, presidenti turk, sipas mediave turke, ishte i pozicionuar për luftën në Ukrainë. Ai thuhet se theksoi se lufta duhet të përfundojë përmes kanaleve diplomatike. Në fakt, ai u shfaq veçanërisht i ndjeshëm ndaj çështjeve të të drejtave të njeriut, duke theksuar në të njëjtën kohë se Turqia, për shkak të pozicionit të saj gjeografik, është një urë lidhëse midis Azisë dhe Evropës.

Pas përfundimit të takimit të 22-të të krerëve të shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait të mbajtur në qytetin historik të Samarkandit të Uzbekistanit, u nënshkrua Deklarata e Samarkandit.

Video:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu