Putin dhe Erdogan në Uzbekistan: Ç’u tha pas 40 minutash bisedë

Një takim për rreth 40 minuta u zhvillua mes presidentit rus Putin dhe atij turk Erdogan, në kuadër të samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Uzbekistan.

Takimi i dy liderëve u zhvillua pa praninë e gazetarëve dhe u fokusua në bashkëpunimin mes Rusisë dhe Turqisë për transportin nga portet ukrainase, si dhe marrëdhëniet energjetike që ata mbajnë.

“Turqia është bërë një nga rrugët më të besueshme për dërgesat e gazit nga Rusia, madje edhe në Evropë. TurkStream po funksionon pa probleme”, komentoi Putin në takimin me presidentin turk, duke shtuar se një e katërta e furnizimit me gaz rus në Turqi do të paguhet në rubla. “Siç e dini, marrëveshja jonë për furnizimin me gaz natyror me origjinë ruse në Turqi parashikon pagesën e 25% të këtyre furnizimeve në rubla. Kjo marrëveshje hyn në fuqi menjëherë”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, presidenti rus falënderoi homologun e tij turk për kontributin e tij në zbatimin e marrëveshjes së grurit, duke theksuar se marrëveshjet në lidhje me centralin bërthamor Akuyu në rajonin Gulnar të Mersinit janë nënshkruar dje. “Shpresojmë se do të fillojë të funksionojë në vitin 2023”, tha ai.

Presidenti rus deklaroi gjithashtu se “operatorët tanë ekonomikë kanë marrë mesazhet e duhura se mund të eksportojnë produktet tona edhe përmes Turqisë. Turqia është një partner i besueshëm në këtë drejtim dhe mund të sigurojë dërgesa të besueshme përmes territorit të saj në të gjitha vendet e botës, duke përfshirë vendet në Azi, Amerikën Latine dhe Afrikë, pasi ne kryesisht shesim atje”.

“Ne jemi të gatshëm të rrisim ndjeshëm dërgesat tona në Republikën Turke në të gjitha fushat që janë me interes për ju,” tha Putin në një pikë tjetër të takimit me Erdogan.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu