Putin paralajmëron se sanksionet rrezikojnë rritjen “katastrofike” të çmimit të energjisë

Ukraina u ka kërkuar aleatëve të saj që të dërgojnë më shumë armë ndërsa forcat e saj luftuan për të ngadalësuar përparimin ushtarak të Rusisë përmes rajonit lindor të Donbasit, ndërsa Moska paralajmëroi vendet perëndimore për pasojat e hakmarrjeve të tyre mbi pushtimin e saj.

Duke sinjalizuar se Kremlini nuk ishte në disponim për kompromis, Presidenti Vladimir Putin tha të premten se sanksionet e vazhdueshme kundër Rusisë për luftën në Ukrainë rrezikonin të shkaktonin rritje katastrofike të çmimit të energjisë për konsumatorët në mbarë botën.

Duke iu drejtuar udhëheqësve të industrisë së naftës dhe gazit të Rusisë, Putin, i cili i konsideron sanksionet e vendosura ndaj Rusisë si një shpallje të luftës ekonomike, tha se thirrjet perëndimore për të reduktuar varësinë nga energjia ruse i kishin futur tregjet globale në “ethe” .

Klientët e Bashkimit Evropian kanë thënë se duan të heqin dorë nga gazi rus, ndërsa udhëheqësit e Grupit të Shtatë ekonomive të zhvilluara thanë muajin e kaluar se donin të eksploronin “tavanet e çmimeve” në karburantet fosile ruse, përfshirë naftën.

“Sanksionet ndaj Rusisë u shkaktojnë shumë më tepër dëm atyre vendeve që i imponojnë ato”, u tha Putin figurave të industrisë, duke përfshirë shefin ekzekutiv të Rosneft, Igor Sechin dhe zëvendëskryeministrin Alexander Novak.

“Përdorimi i mëtejshëm i sanksioneve mund të çojë në pasoja edhe më të rënda, pa ekzagjerim, madje edhe katastrofike, në tregun global të energjisë .”

Pushtimi i Ukrainës nga Putini më 24 shkurt dhe vendosja e sanksioneve më të ashpra në historinë moderne nga ana e Perëndimit kanë minuar tregjet e energjisë dhe të mallrave, ndërkohë që kanë penguar rritjen globale.

Ndërsa Putini po përballet me një luftë të madhe, krizën më të madhe gjeopolitike dhe sfidën më të madhe ekonomike ruse që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, shefi 69-vjeçar i Kremlinit ka sinjalizuar vazhdimisht se nuk ka ndërmend të tërhiqet.

Energjia është një fushë ku Kremlini ende ka ndikim, dhe fuqitë evropiane, përfshirë Gjermaninë, kanë frikë se ai mund të jetë gati të shkurtojë furnizimet.

Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë pas Arabisë Saudite, eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe eksportuesi më i madh në botë i grurit. Evropa importon rreth 40 për qind të gazit dhe 30 për qind të naftës së saj nga Rusia.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu