Radev, Charles Michel: Integrimi evropian i Maqedonisë së Veriut duhet të ndërtohet mbi rezultate reale

Integrimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE duhet të jetë një proces i qëndrueshëm dhe i pakthyeshëm dhe i ndërtuar mbi rezultate reale në përmbushjen e kritereve të anëtarësimit. Kështu deklaroi presidenti bullgar Rumen Radev në një bisedë telefonike me kryetarin e Këshillit Evropian, Charles Michel, njoftojnë nga shërbimi për shtyp i kreut të shtetit bullgar.

Radev theksoi se përmbushja e kritereve të Kopenhagës për anëtarësim në BE, sigurimi i garancive kushtetuese në RMV për respektimin e të drejtave të bullgarëve, zhdukja e gjuhës së urrejtjes kundër Bullgarisë dhe bullgarëve dhe ruajtja e trashëgimisë kulturore dhe historike bullgare në fqinjin jugperëndimor janë të gjitha hapat e nevojshëm për Maqedoninë në rrugën drejt një Evrope të bashkuar.

“Bullgaria është e hapur për dialog dhe pret rezultate konkrete, të cilat nuk mund të merren parasysh në ditët e mbetura deri në Këshillin Evropian të këtij muaji”, shtoi ai.

Radev vlerësoi mirëkuptimin e pozitës së Bullgarisë në Bashkimin Evropian dhe theksoi nevojën e zhvillimit të mekanizmave të qartë dhe kritereve të matshme që do të marrin parasysh përparimin real të fqinjit tonë jugperëndimor në procesin e integrimit evropian dhe do të respektojnë normat dhe parimet demokratike./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu