Radev refuzoi të nënshkruajë deklaratën e anëtarësimit të Ukrainës në NATO

Presidenca bullgare shpalli një qëndrim zyrtar për refuzimin e Radevit për të mbështetur deklaratën e nëntë kolegëve të tij nga Evropa Qendrore dhe Lindore në mbështetje të integritetit të Ukrainës dhe pranimit të saj në NATO, transmeton InfoShqip.

Radev nuk u pajtua me tekstin e plotë të deklaratës, megjithëse Bullgaria është pjesë e deklaratës nga samiti i NATO-s i vitit 2008 në Bukuresht për pranimin e ardhshëm të Ukrainës. Por kjo deklaratë është miratuar në një mjedis krejtësisht tjetër sigurie, thuhet në njoftim.

Veprimet ushtarake në territorin e Ukrainës sot kërkojnë që anëtarësimi i saj në Aleancë të diskutohet në përbërjen e plotë të Këshillit të Atlantikut të Veriut dhe të mos çojë në rrezikun e përfshirjes së drejtpërdrejtë të vendeve të NATO-s në luftë, shtohet në deklaratë.

Dokumenti që dënon aneksimin e territoreve të reja ukrainase në Rusi u nënshkrua nga presidentët e Rumanisë, Republikës Çeke, Polonisë, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Sllovakisë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu