Rama konferencë me shefin e NATO-s, Stoltenberg: Faleminderit për Suedinë dhe Finlandën, kryeministri kujton Kosovën

Kryeministri Rama është duke mbajtur një konferencë për shtyp bashkë me shefin e NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel. Të dy ata janë duke ecur rreziqet që mbart për aleancën kërcënimi rus në lindje si edhe lufta në Ukrainë.

Gjatë fjalës së tij, shefi i NATO-s falenderoi Shqipërinë për ratifikimin me shpejtësi të protokolleve të anëtarësimit të Finlandë dhe Suedisë. Kjo, sipas Stoltenberg, do të forcojë NATO-në dhe do të rrisë sigurinë për këto shtete.

“Përgëzojë Shqipërinë për ratifikimin e protokolleve të anëtarësimit shumë shpejtë dhe për këtë ju falenderoj. Kjo tregon se dera e NATO-s mbetet e hapur. Mirëpritja e Finlandës dhe Suedisë në aleancë e bën NATO-n më të fortë dhe ato vende me të sigurta. NATO qendron me Ukrainën në luftën e saj ndaj Rusisë. Mirëpres mbështetjen e Shqipërisë ndaj Ukrainës dhe angazhimin për ndihmë humanitare. Kështu që kryeministër Rama, faleminderit për kontributin e Shqipërisë në këtë drejtim”, tha Stoltenberg.

Gjatë fjalës së tij, Rama kërkoi afrimin me shpejtësi edhe të Kosovës në drejtim të aleancës.

Ishte një moment historik për aleancën në përgjigje për luftën. Jam krenar që parlamenti shqiptar u bë një prej të parëve për të ratifikuar protokollet e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë. Qëndrojmë në forcë në solidaritet të plotë me Ukrainën dhe është e padiskutueshme mbështetja jonë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Të vazhdojmë bashkëbisedimin tonë për situatën dhe detyrimet që ne kemi në Ballkani Perëndimor që të parandalojmë çdo përshkallëzim dhe çdo ndikim i keq të kthehet në probleme për rajonin tonë. në kapacitetin tonë si vend aleat do të vazhdojmë të luajmë rolin tonë në mbështetje të paqes.

Koncepti i ri strategjik thekson rolin e Ballkanit Perëndimor, ne besojmë se është tejet e rëndësishme që të vijojmë një dialog të përhershëm me të gjitha vendet e B, përfshi edhe Serbinë që nuk është ende pjesë e aleancës”, tha Rama.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu