Rënie drastike e temperaturave dhe borë, vështirësohet situata në këtë shtet të Europës

Ukrainasit po përballen me ulje temperaturash dhe borë, ndërsa mungesa e energjisë elektrike po e vështirëson akoma më shumë situatën

Tashmë 10 milionë banorë në Ukrainë kanë mbetur pa energji elektrike, e cila pasohet me mungesë ngrohjeje.

Inxhinierët po përpiqen të rregullojnë sa më parë defektet, por dëmet e shkaktuara nga sulmet ruse janë të konsiderueshme.

“Për shkak të një rënie dramatike të temperaturave, konsumi i energjisë elektrike po rritet çdo ditë në ato rajone të Ukrainës ku furnizimi tashmë është rikthyer pas sulmeve masive me raketa më 15 nëntor, në infrastrukturën energjetike. Kjo e komplikon situatën tashmë të vështirë në sistemin energjetik”, tha Ukrenergo, një operator i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike në Ukrainë dhe i vetmi në transmetimin e tensionit të lartë të vendit.

Ukrenergo deklaroi se po kufizonte përdorimin e energjisë elektrike në disa zona si një masë e nevojshme për të ruajtur stabilitetin e sistemit energjetik, ndërsa ekipet po punojnë për rregullimin e problematikave.

Sipas presidentit Volodymyr Zelensky, breshëria e fundit e bombardimeve nga Moska synoi infrastrukturën energjitike në shumë qytete të Ukrainës, duke lënë 10 milionë njerëz pa energji elektrike.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu