Rexhepi i LDK-së: S’e shkarkojmë Konjufcën, Vjosa Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK-së

Deputeti i LDK-së nga Gjilani, Fatmir Rexhepi po thotë se koalicioni me VV-në duhet të përfundojë brenda muajit janar derisa ka konfirmuar se s’do ta shkarkojnë Kryetarin e ri të Parlamentit.

Në një intervistë ai ka thënë se çka ‘është boll është boll’ dhe se marrëveshja përfundimtare duhet të nënshkruhet. Tutje Rexhepi ka thënë se kandidatja për kryeministre, Vjosa Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK-së si bartëse e fitores së partisë në zgjedhjet e 6 tetorit.

“Vjosa Osmani është plotësisht e përkrahur nga grupi parlamentar, Këshilli i Përgjithshëm, dhe nënkryetarët së bashku me Kryetarin të cilët duhet të marrë vendimin e drejtë dhe të arsyeshëm në interes të qytetarëve, në interes të një qeverisje të përbashkët me Vetëvendosjen normalisht edhe në interes të LDK-së dhe në interesin e funksionimit të institucioneve të shtetit tonë”, ka deklaruar deputeti i LDK’së.

Lidhur me zgjedhjen e Glauk Konjufcës në pozitën e Kryetarit të Kuvendit, Rexhepi tha se LDK-ja ka votuar pro dhe se nuk mundet ai të kërkojë që Konjufca të dorëhiqet.

“Unë nuk do të hyj në këto çështje në prag të marrëveshjes finale dhe ne anash që flasim nuk mund ta ndihmojmë procesin, por kryetari i zgjedhur është legjitim ne e kemi votuar, nëse VV-ja dhe lidershipi i të dy partive ose nëse zoti Konjufca e vlerësojnë se ka nevojë të bëhet një potez i tillë është në dorën e tij, por unë nuk mundem me kërku me u dorëheq ai sepse nuk kam aryse të caktuar me kërku dorëheqje kur e kemi votuar”, është shprehur Rexhepi.

Dy liderët e partive, VV-së dhe LDK-së kanë ndërprerë takimet për më shumë se një javë dhe komunikimin e vetëm publik e kanë bërë me shkëmbimin e dy letrave të cilat përmbajnë ofertat e njëra tjetrës se si të formohet qeveria. Ish-Ministri i Punëve të Brendshme është shprehur se komunikimi me anë të letrave mes Kurtit dhe Mustafës nuk është forma më e mirë.

“Ajo që nuk më ka pëlqyer është komunikimi me letra mua personalisht dhe shumicës së qytetarëve nuk iu ka pëlqyer kjo formë sepse nuk është formë e komunikimit pasi që të dy partitë e kanë kontratën me elektoratin dhe nuk kanë pasur nevojë që me anë të letrave të bisedojnë”, tha ai./BotaSot

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu