Ronaldo fiton çmimin prestigjioz ‘Këmba e Artë’

Superylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo, është nderuar me çmimin ‘Këmba e Artë’ (Golden Foot) për vitin 2020.
‘Këmba e Artë’ është një çmim prestigjioz për arritje jetësore që ndahet secilin vit për yjet më të mëdha në histori të futbollit.

Është themeluar në vitin 2003 nga Antonio Caliendo dhe është i vetmi çmim që ndahet nga tifozët e futbollit në gjithë botën, të cilët votojnë në faqen zyrtare.

Më poshtë është lista e emrave të mëdhenj që e kanë fituar çmimit prestigjioz ‘Këmba e Artë’:

2003 – Roberto Baggio
2004 – Pavel Nedved
2005 – Andriy Shevchenko
2006 – Ronaldo Nazario
2007 – Alessandro del Piero
2008 – Roberto Carlos
2009 – Ronaldinho
2010 – Francesco Totti
2011 – Ryan Giggs
2012 – Zlatan Ibrahimovic
2013 – Didier Drogba
2014 – Andres Iniesta
2015 – Samuel Eto’o
2016 – Gianluigi Buffon
2017 – Iker Casillas
2018 – Edinson Cavani
2019 – Luka Modric
2020 – Cristiano Ronaldo

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu