Rusët zbulojnë një qytet të ri në Serbi, pas Beogradit dhe SHBA-së

Shtetasit rusë që mbërritën në Serbi muajt e fundit morën me qira apartamente kryesisht në Beograd dhe Novi Sad, por tani një qytet tjetër ra në sy, transmeton InfoShqip.

Javët e fundit gjithnjë e më shumë rusë janë të interesuar të blejnë apartamente edhe në Suboticë. Çmimet e apartamenteve në atë qytet, ndër të tjera, janë rritur me rreth 10 për qind vitin e kaluar.

Nga totali i pasurive të paluajtshme të shitura në Suboticë këtë vit, rreth 3 deri në 5 për qind janë blerë nga qytetarët rusë. Para së gjithash, ata blejnë apartamente tashmë ekzistuese, të regjistruara, me dy dhoma.

Apartamente dydhomëshe 50-60 metra katrorë, edhe pse ndonjëherë, nëse një familje është më e madhe, blejnë edhe apartamente me tre dhoma” – shpjegon pronari i një agjencie imobiliare në Suboticë Gjuro Gavric, pronar i një agjencie imobiliare në Suboticë.

Çmimet e banesave në Suboticë janë rritur për rreth 10 për qind dhe tani në vend të 900 eurove kushtojnë rreth 1000 euro për metër katror. Ardhja e qytetarëve rusë ka ndikuar edhe në çmimet e qirave, përkatësisht, siç shpjegon i intervistuari i RTV-së, ata duan të sigurohen se kanë bërë zgjedhjen e duhur para se të blejnë.

Derisa të shohin se si do të jetë situata, situata gjeopolitike në përgjithësi në Evropë, por edhe në vendin tonë do të qëndrojë për dy-tre muaj. Për këtë arsye qytetarët në Suboticë, pronarë të pronave, i kanë rritur çmimet e banesave, por kjo zgjat vetëm një muaj apo dy dhe pastaj i kthejnë çmimet në nivelin e vjetër” – shton ai.

Këto apartamente shpesh janë të destinuara për qira, dhe jo vetëm për qytetarët rusë. Subotica është shndërruar në një kantier të madh, dhe shtetas të huaj, shumë shpesh nga Azia, shpesh punojnë në ndërtimin e banesave. Përveç kësaj, ka edhe qytetarë serbë nga pjesët tjera të Serbisë, të cilët janë punësuar në një nga fabrikat që janë hapur vitet e kaluara në qytetin në veri të Vojvodinës./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu