Rusia akuzon Norvegjinë për bllokadë të Arktikut dhe kërcënon me hakmarrje

Moska akuzoi Norvegjinë të mërkurën për bllokimin e tranzitit të mallrave për rusët që jetojnë në arkipelagun norvegjez Arktik të Svalbard dhe kërcënoi Oslon me hakmarrje.

“Ne kërkuam që pala norvegjeze ta zgjidhë këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur”, njoftoi Ministria e Jashtme të Rusisë në një deklaratë, duke njoftuar se ishte thirrur i ngarkuari norvegjez me punë në Moskë.

“Ne theksuam se veprimet jomiqësore ndaj Rusisë çojnë në masa hakmarrëse”, shtoi ai, raporton euronews.

Rusia pretendon se Norvegjia bllokoi furnizimet me pajisje dhe ushqime në vendkalimin kufitar tokësor Storskog që do të ngarkoheshin në një anije me destinacion Svalbard për minatorët rusë në arkipelag.

Sipas Sergei Gushkin, konsulli rus në arkipelagun e Arktikut, ngarkesa përbëhej nga 20 tonë mallra, duke përfshirë shtatë tonë ushqime, dhe pjesë këmbimi dhe pajisje thelbësore për t’u përgatitur për dimër.

Norvegjia po bllokon mallrat pasi po zbaton sanksionet evropiane të miratuara kundër Rusisë për shkak të luftës së saj në Ukrainë.

Një traktat i lidhur në Paris në vitin 1920 njeh sovranitetin e Norvegjisë mbi Svalbard, por gjithashtu u garanton shtetasve të shteteve nënshkruese – tani numëron 46 përfshirë Rusinë – lirinë për të shfrytëzuar burimet natyrore atje “në një bazë krejtësisht të barabartë”.

Për dekada, Rusia – dhe BRSS para saj – ka nxjerrë qymyr në këto territore, të cilat banohen nga më pak se 3,000 njerëz të rreth 50 kombësive. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu