Rusia dërgon anije me ambulanca ushtarake drejt Sirisë pas shpërthimit të virusit

Një anije nga Marina Ruse kaloi ngushticën e Bosforit të Turqisë gjatë rrugës për në Siri të martën e ngarkuar me ambulanca.

Siria raportoi rastin e saj të parë të koronavirusit të Dielën pas disa javësh duke hedhur poshtë pretendimet e opozitës se sëmundja kishte arritur tashmë në një vend me një sistem shëndetësor të shkatërruar dhe milicitë të mbështetur nga Irani dhe pelegrinët shiitë.

Anija ruse Dvinitsa-50, pjesë e flotës ndihmëse të Moskës, po transportonte të paktën tre ambulanca ushtarake në kuvertën e saj.

Rusia, e cila ka siguruar mbështetje ushtarake për Presidentin Bashar al-Asad që nga viti 2015, operon një strukturë detare në Tartus në Siri dhe një bazë ajrore në Latakia.

Ushtria ruse tha të hënën se asnjë nga ushtarakët e saj nuk kishte kontraktuar koronavirusin.

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu u testua për virusin pasi u kthye nga Siria këtë javë, njoftoi të martën agjensia e lajmeve TASS e Rusisë. Ai testoi negativ.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu