Rusia me pauzë operacionale: Çfarë po paralajmëron ajo?

Studimi amerikan tha në vlerësimin e tij të fundit se komanda ushtarake ruse, e cila njoftoi një pauzë operacionale më 7 korrik, me sa duket e ka njohur nevojën për një pauzë duke pasur parasysh gjendjen e trupave ruse në këtë pikë të fushatës, përcjell Bota sot.

Ushtarët rusë që kanë përfunduar kapjen e Sievierodonetsk dhe Lysychansk kanë “në nevojë për rigjenerimin e fuqisë luftarake dhe ndërtimin e aftësive mbështetëse”, duke përfshirë furnizimin, përpara se të nisin një tjetër operacion ofensiv në shkallë të gjerë.

Ekspertët besojnë se forcat ruse do të vazhdojnë të kryejnë operacione më të kufizuara sulmuese në këtë sektor dhe gjetkë përgjatë vijës së frontit, pasi ata njohin rrezikun e lejimit të ukrainasve të marrin iniciativën dhe të nisin një ofensivë të tyren.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu