Rusia në krizë të madhe, zbulohet lëvizja e fundit e Putinit

Është zbuluar se Vladimir Putin po rekruton vrasës të dënuar dhe spiunë të burgosur për të luftuar në vijën e parë të luftës në Ukrainë. Rusia po rekruton vrasës nga burgjet në të gjithë vendin, raporton Daily Mail, përcjell “Bota sot”.

Midis atyre të rekrutuar janë ish-agjentë të inteligjencës ushtarake të burgosur dhe ish-anëtarë të tjerë të forcave speciale me shërbim të mëparshëm ushtarak.

Më herët gjatë luftës, të burgosurit që vuanin dënimet për krimet më të rënda u refuzuan nga ushtria ruse, por tani ka raporte se vrasësit po rekrutohen ndërsa Putini kërkon më shumë ushtarë të vijës së parë.

Në disa burgje, qindra të burgosur thuhet se janë gati të regjistrohen me premtimin se do t’u jepet një amnisti.

Megjithatë, nxitja e rekrutimit shihet si një shenjë se Putinit i mungojnë trupat gati për vijën e frontit, pavarësisht se ka një ushtri prej një milioni.

Të dënuarit zgjidhen, pastaj japin dy javë trajnim përpara se të fluturojnë në zonën e luftës dhe vendosen në ‘grupe sulmi’ në vijën e parë nga Wagner, një kompani private ushtarake, që punon ngushtë me ministrinë ruse të mbrojtjes.

“Disa u zgjodhën nga shefat e kolonive penale,” tha një burim për kanalin opozitar rus SOTA.

“Ata u hoqën nga burgu, kundër dëshirës së tyre, dhe u “ftuan” për të biseduar”.

“Këta ishin ish-pjesëmarrës të shërbimit të luftës, ose ata me grada mjaft të larta ushtarake.

“Të tjerëve sapo u tha nga një oficer shërbimi “Kushdo që dëshiron të shkojë në luftë, të shkojë të vendosë emrin tënd”.

Një i afërm: ‘Ata e shpjegojnë me dëshirën e tyre për të pasur një amnisti dhe për të jetuar normalisht pasi të kthehen, për hir të familjeve dhe fëmijëve të tyre.’

Të paktën një vrasës i dënuar dihet se është dërguar në rajonin e Donbasit për të luftuar, me premtimin se dënimi i tyre do të anulohet pas gjashtë muajsh nëse luftojnë.

Të burgosurve u premtohen gjithashtu pak më pak se 3,000 £ për të luftuar në luftë, me 64,000 £ që u dërgohen të afërmve të tyre nëse vriten.

Shërbimi i sigurisë FSB – dikur i drejtuar nga Putin – thuhet se është përfshirë në skemë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu