Sanksionet e pritshme amerikane, Lavrov: Do t’u përgjigjemi

Moska sigurisht do t’i përgjigjet sanksioneve që Shtetet e Bashkuara mund t’i vendosin Rusisë për shkak të situatës me udhëheqësin e dënuar të opozitës Alexei Navalny, tha të martën ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

“Ne do t’u përgjigjemi atyre. Një nga rregullat themelore të diplomacisë është reciprociteti. Nuk ka kuptim të komentosh një hap të tillë. Ne kemi përsëritur disa herë atë që mendojmë për sanksionet e paligjshme të njëanshme që kolegët tanë amerikanë planifikojnë të përdorin, pa arsye. Kjo ndodh pothuajse gjithmonë, dhe pastaj Bashkimi Evropian ndjek lëvizjet e Shteteve të Bashkuara”, tha ai.

Lavrov shton se Shtetet e Bashkuara “nuk kanë asgjë për të thënë në lidhje me pretendimet e pretenduar të helmimit të Navalny-t”

“Të gjithë ata që e kanë trajtuar atë po fshehin informacione që mund të na ndihmojnë të kuptojmë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë me të. Në vend të bashkëpunimit të sinqertë, ata fillojnë të na ndëshkojnë. Nuk mendoj se i shërben nderit të atyre që marrin vendime të tilla”, tha Lavrov.

Navalny u transferua në qytetin Omsk më 20 gusht, pasi u shemb në një fluturim Tomsk-Moskë.

Ai ra në koma dhe ishte për një kohë në një aparat respirator në kujdes intensiv, dhe dy ditë më vonë u transferua në Berlin për mjekim.

Gjermania tha më 2 shtator se Navalny ishte helmuar me një agjent nervor. /tesheshi


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu