Serbia vazhdon të mohojë Masakrën e Reçakut, e quan “aksion profesional” të ushtrisë serbe

Një nga ngjarjet më të errëta dhe famëkeqe të fillim-vitit 1999 ku 45 civilë shqiptarë u masakruan nga ushtria serbe në Reçak të Shtimes; ngjarje kjo që shënoi pikëkthesen historike të Perëndimit në bombardimin e Serbisë nga (asokohe 19 shtete) NATO – vazhon ende të mohohet nga shteti serb; dhe atë një ditë para 25 vjetorit të kësaj date.

Sekretari Shtetëror i Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviq, duke folur për “Tanjug”, sërish e mohoi një nga krimet më monstruoze të kryer gjatë viteve të 90’ta nga ushtria serbe nën direktivat e “Kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheviqit.

Pleq, gra e fëmijë u vranë nga ushtria serbe, por Staroviq thpotë se “ishin anëtarë të formacionit terrorist” derisa faktin që civilë u masakruan e quan “narrativë të rreme”.

“Aktorët e interesuar lokalë, siç janë institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes në Prishtinë, po bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për t’i forcuar më tej. Megjithatë, ata vetë disi janë të vetëdijshëm se sa e lëkundur historia për masakrën e supozuar në Raçak…dhe pikërisht për këtë po mundohen ta forcojnë atë narrativë të zezë apo të rreme me masa të represionit gjyqësor dhe policor”, tha Staroviq.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu