Server provokon Serbinë: “Unë nuk pres që Beogradi të qeverisë Kosovën më kurrë”

Daniel Server, një profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington, është i bindur se një marrëveshje do të arrihet midis Beogradit dhe Prishtinës, por ai beson se kjo nuk do të ndodhë në muajt e ardhshëm, transmeton InfoShqip.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai vlerësoi se takimi i sotëm midis presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrit të Institucioneve të Përkohshme të Prishtinës Albin Kurti është një sinjal pozitiv, por ai është i mendimit se nuk është mirë që, pasi ai tha, “ata duhet të flasin për njëri-tjetrin në një kontekst negativ”.

Ai kujton se Vuçiç e bëri të qartë se nuk është i gatshëm të ndërmarrë, siç tha ai, “hapa të guximshëm siç është njohja e pavarësisë së Kosovës” para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Serbi.

“Kur bëhet fjalë për Kurtin, ka disa pyetje. Çfarë mund të presë të fitojë nga e gjithë kjo. Ai do ta bëjë atë pyetje dhe do të kërkojë një përgjigje adekuate për të” – tha Server.

Edhe pse është i bindur se do të arrihet një zgjidhje, Server beson se shumë gjëra duhet të ndodhin para kësaj, me referencë të veçantë për “njohjen e Beogradit se ai ka humbur sovranitetin e tij mbi Kosovën“.

Unë nuk pres që Beogradi të sundojë kurrë më përsëri Kosovën. Nuk flitet për këtë, por mendoj se mund të jem një vend mik dhe shpresoj që të jetë kështu. Nuk ka kuptim në një konflikt diplomatik ose ushtarak” – siguron Server./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu