SHBA mohon akuzat se Ukraina po përdor raketat HIMARS për të goditur objektivat në Rusi

Ukraina nuk ka përdorur sistemet raketore të SHBA-së (HIMARS) për të goditur objektivat ruse jashtë territorit ukrainas. Kështu ka deklaruar një zyrtar amerikan, duke kundërshtuar akuzat e rusëve.

“Pretendimi i Rusisë se HIMARS po përdoren për të goditur objektiva jashtë territorit ukrainas është i rremë,” tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

Ai shtoi se Ukraina po i përdor këto armë “për të luftuar betejën me të cilën po përballen forcat e saj dhe po i përdor ato në mënyrë efektive në atë betejë”.

SHBA-ja dërgoi sistemet raketore në Ukrainë muajin e kaluar pasi mori garanci nga Kievi se nuk do t’i përdorte ato për të goditur objektivat brenda territorit rus, një veprim që mund të përshkallëzonte luftën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu