SHBA sanksionon kompanitë kineze dhe iraniane të prodhimit të dronëve

Departamenti i Thesarit i SHBA-së ka vendosur sanksione ndaj një rrjeti kompanish dhe individësh me bazë në Kinë që pretendohet se po ndihmojnë Iranin të ndërtojë mjete ajrore pa pilot (UAV), të njohura zakonisht si dronë.

Rrjeti ishte përgjegjës për shitjen dhe dorëzimin e mijëra komponentëve të një kompanie iraniane të prodhimit të avionëve, tha dje në mbrëmje Departamenti i Thesarit në një deklaratë.

“Kompania iraniane e prodhimit të avionëve thuhet se është i përfshirë në prodhimin e një modeli të caktuar që Irani e eksporton gjithashtu në Rusi, i cili ishte sanksionuar në të kaluarën për këtë arsye”, thuhet në deklaratë.

“Irani është i implikuar drejtpërdrejt në viktimat civile ukrainase që rezultojnë nga përdorimi i UAV-ve iraniane nga Rusia në Ukrainë”, sipas deklaratës.

Sanksionet nënkuptojnë se çdo pasuri e të shënjestruarve në SHBA do të bllokohet dhe qytetarët amerikanë do të ndalohen të bëjnë biznes me ta. Sanksionet gjithashtu do ta bëjnë shumë më të vështirë për ata që bëjnë biznes në mbarë botën.

SHBA-ja njoftoi gjithashtu sanksione të mëtejshme ndaj 39 kompanive në sektorin financiar që Uashingtoni tha se formojnë një “rrjet bankar në hije” që u mundëson kompanive iraniane të hyjnë në sistemin financiar ndërkombëtar dhe të fshehin transaksionet e tyre.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu