Shefi i inteligjencës i Pentagonit: Rusia, para një vendim kyç për rrjedhën e luftës

Arratisja masive e forcave ruse nga rajoni i Kharkivit të Ukrainës, i cili befasoi pjesën më të madhe të botës perëndimore dhe madje edhe vetë ushtrinë ukrainase, i shtyu analistët perëndimorë të fillonin një diskutim të ri për zhvillimin e mundshëm të mëtejshëm të luftës në Ukrainë.

Konsensusi aktual është kryesisht se Vladimir Putin nuk mund të presë më realisht të përmbushë qëllimet e tij që nga fillimi i pushtimit, se Ukraina ka shumë të ngjarë të ketë një avantazh të rëndësishëm në terma afatgjatë, por gjithashtu që ne nuk duhet të presim që lufta të përfundojë në disa muaj.

Kreu i Agjencisë Amerikane të Inteligjencës së Mbrojtjes (DIA), gjenerallejtënant Scott Berrier, tha të premten se lufta kishte arritur në një pikë ku Putinit do t’i duhej të rishikonte objektivat e tij për operacionin në vazhdim. “Është shumë e qartë tani se ai nuk do të jetë në gjendje të bëjë atë që kishte vendosur fillimisht të bënte”, tha zyrtari më i lartë i inteligjencës së Pentagonit në një samit të sigurisë kombëtare jashtë Uashingtonit.

“Rusët po planifikonin një pushtim, jo ​​domosdoshmërisht një pushtim, dhe kjo i ktheu ata prapa”, tha Berrier. “Putin tani po arrin një pikë ku ai do të duhet të marrë një vendim. Ne nuk e dimë se cili do të jetë ai vendim. Por kjo do të përcaktojë se sa do të zgjasë ky konflikt.”

Zëvendësdrejtori i CIA-s, David Cohen tha se do të ishte gabim të nënvlerësohej oreksi i Putinit në këtë moment.

“Unë nuk mendoj se duhet të nënvlerësojmë angazhimin e Putinit ndaj idesë origjinale, për të kontrolluar Ukrainën. Nuk mendoj se kemi parë ndonjë arsye për të besuar se ai ka hequr dorë nga ky qëllim.”

Megjithatë, Cohen tha se shërbimet e inteligjencës amerikane nuk kanë parë ende asnjë provë se po planifikohet përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë.

Nëse Moska vendos për një lloj hakmarrjeje ndaj SHBA-së, me siguri do të vijë në përpjekje të reja për të ndërhyrë në sistemin politik amerikan.

Ekspertët britanikë, nga ana tjetër, theksojnë se ikja e forcave ruse nga zona e Kharkiv-it tregoi rëndësinë e moralit të ushtarëve në çdo luftë tokësore dhe se Ukraina mund të presë që të vazhdojë të ketë një avantazh të rëndësishëm në këtë fushë.

Morali i rënë rus

“Morali është faktori më i rëndësishëm për forcat tokësore,” i tha Guardian Jack Watling, një ekspert për luftën tokësore në institutin britanik RUSI. “Nuk ka të bëjë vetëm me atë se si ndihen ushtarët për perspektivat e tyre përballë armikut, por edhe për përvojat që kanë pasur kohët e fundit dhe çfarë presin në të ardhmen.”

“Rusët kanë moral të keq, marrëdhënie të këqija me shokët e tyre dhe që në fillim nuk u besojnë komandantëve të tyre”, tha Watling. “Shumicës së ushtarëve as nuk iu tha se lufta po fillonte, dhe shumë nga ato që u thanë për ukrainasit ishin të gabuara.”

Ndërsa Ukraina mbështetet në një numër të madh vullnetarësh që besojnë se po luftojnë në anën e duhur, për lirinë e atdheut të tyre dhe kundër kriminelëve të luftës që lënë pas varrezat masive, rusët janë të detyruar të rekrutojnë civilë nga “republikat popullore” në territorin e okupuar të Ukrainës, dhe së fundmi rekruton të burgosur nga kolonitë penale, siç zbulohet nga një video e liderit të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili u premtoi kriminelëve lirinë në këmbim të luftimeve në front – ku ata kërcënohen me ekzekutim për përpjekje për t’u arratisur, dhe që duhet të hidhnin veten në erë me një granatë dore nëse janë në rrezik kapjeje.

Pavarësisht këtyre faktorëve, është ende herët të parashikohet se lufta do të përfundojë së shpejti.

Udhëheqësi i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi të premten se është shumë herët për të besuar se çlirimi i Kharkivit është fillimi i fundit të luftës.

“Sigurisht, është jashtëzakonisht inkurajuese të shohësh forcat e armatosura ukrainase të rifitojnë territorin e tyre dhe të godasin prapa linjave ruse”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s. “Në të njëjtën kohë, ne duhet të kuptojmë se ky nuk është fillimi i fundit të luftës, ne duhet të jemi të përgatitur për një periudhë të gjatë.”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu