Shuhet një Rothschild: Kush ishte Baroni Jacob?

Miliarderi Jacob Rothchild i dinastisë së njohur Rothschild, ndërroi jetë në histori në moshën 87-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të madhe. Emri Rothschild lidhet me pasuri, fuqi dhe prestigj të madh. Në fakt, Rothschildët janë një familje unike, të cilët kanë grumbulluar pasuri të jashtëzakonshme gjatë tre shekujve të fundit.

Familja grumbulloi miliarda përmes bankave, duke filluar në Frankfurt, Gjermani në fillim të shekullit të 18-të, për t’u bërë familja më e pasur në botë sot.

Jacob Rothschild, ishte Baroni i 4-të Rothschild, i cili iu bashkua RIT Capital Partners në vitin 1959 dhe ishte i rëndësishëm në zhvillimin e biznesit të saj. Në vitin 1971 ai u emërua kryetar i Trustit të Investimeve Rothschild, i cili kishte një vlerë prej 5 milionë funtesh. Në vitin 1980 ai u largua nga banka për t’u përqëndruar në zhvillimin e aktiviteteve të Rothschild Investment Trust, i cili më pas u riemërua RIT. Në atë kohë RIT ishte një trust investimi i listuar me aktive neto prej rreth 80 milion £.

Nga nëntori 2003 deri në pensionimin e tij në 2008, ai ishte nënkryetar i BSkyB dhe deri në vitin 2008 ishte drejtor i grupit financiar RHJ International.

Ai ishte gjithashtu një administrues i besuar i Muzeut Shtetëror të Hermitazhit në Shën Petersburg dhe Autoritetit të Muzeve të Katarit, përpara se të tërhiqej nga të dy rolet.

Lordi Rothschild luajti gjithashtu një rol të madh në restaurimin e Somerset House në Londër dhe kreu restaurimin e Shtëpisë Spencer të shekullit të 18-të.

Ai u emërua Anëtar i Urdhrit të Meritës nga Mbretëresha Elizabeth II në 2002 dhe mori Medaljen e Princit të Uellsit për Bamirësi në Arte në 2013.

Ai gjithashtu themeloi Windmill Hill Asset Management për të menaxhuar portofolin filantropik të familjes dhe ishte kryetar i administratorëve të bamirësisë së Fondacionit Rothschild.

Një nga angazhimet e tij më të mëdha filantropike ishte Waddesdon Manor dhe Waddesdon Estate në Buckinghamshire, pasi ai mori përsipër menaxhimin e tyre në emër të National Trust nga kushërira e tij Dorothy de Rothschild në 1988.

Kujtojmë se emri i Rothschild me Shqipërinë lidhet me financimin prej tyre të Fondacionit Butrinti në fundin e viteve ‘90 dhe më pas në vitet ‘2000. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu