Si ishte në të vërtetë Mbretëresha Elizabeth? I besuari i saj zbulon detaje

Që kur lajmi për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth u njoftua më 8 shtator, janë shkruar artikuj të panumërt për jetën e saj, ndërsa mijëra njerëz u rreshtuan në rrugët e Edinburgut dhe Londrës për të parë trupin e saj duke u transportuar nga Kështjella Balmoral në Skoci, ku ndërroi jetë.

I besuari mbretëror Gyles Brandeth, i cili për shumë vite jetoi afër mbretëreshës Elizabeth, me artikullin e tij në Daily Mail përshkroi në detaje se kush ishte në të vërtetë ajo. Madje, siç ka përmendur ai në artikull, njerëzit e pyesin shpesh se “si ishte në të vërtetë Mbretëresha Elizabeth”.

Sepse e kam takuar ¿ sepse, nga afër, e kam vëzhguar teksa kryente një sërë detyrash zyrtare ¿ njerëzit shpesh më pyesin, duke u përkulur përpara, duke ngushtuar sytë: ‘Si ishte në të vërtetë Mbretëresha?’ Mbretëresha Elizabeth II është fotografuar në vitin 2015 në Royal Windsor Horse Show.

“Shumë bukur. Mjaft normale, në fakt mjaft e thjeshtë, siç mund ta prisni.”
, thotë ai. Dhe Zonja e Parë e SHBA-së, Jill Biden, ka theksuar në një intervistë se herën e parë që ka vizituar Pallatin mbretëror në Londër me të shoqin si President i Amerikës, vetë mbretëresha u ka shërbyer atyre çaj.

“Nëse ka një fjalë që përmbledh Elizabeth II, ajo është “e bindur”. Jeta e saj drejtohej nga detyra. Ajo ishte një vajzë e bindur dhe një mbretëreshë e bindur”, theksoi ai.

Rutina e përditshme

Ditët e saj ndonjëherë ishin të gjata dhe shpesh të vështira, por ajo gjithmonë kishte staf dhe komoditetin e një rutine që rrallë ndryshonte. I besuari mbretëror detajoi orarin ditor të Mbretëreshës Elizabeth, duke u dhënë lexuesve një vështrim në jetën e saj, si profesionale ashtu edhe personale.

Pyes veten nëse e vlerësojmë sa me fat kemi qenë. Elizabeta II nuk ishte as ekscentrike, as kishotiste, dhe burri i saj ishte aq i sinqertë dhe i drejtpërdrejtë sa dita është e gjatë.

Në orën 8 të mëngjesit, shërbyesja e Madhërisë së Saj do të hynte në dhomën e gjumit me një filxhan me çaj Earl Grey. Rrobat e saj ishin shtruar për të, parukierja e saj ishte pranë. Në orën 9 , mbretëresha ecte nga dhoma e saj e gjumit, përmes dhomës së ndenjjes në të ngrënies, duke dëgjuar lajme në radio.

Mëngjesi ishte modest: drithëra, një fetë bukë e thekur. Në orën dhjetë filloi puna e ditës: shfaqej sekretarja private – ekzaminonte postën, shihte letrat e shtetit nëse do të priste ambasadorë apo dikë tjetër. Më pas, Madhëria e saj studionte materialin e saj informativ.

tortë e mbretëreshës Elizabeth

Në orën një, para një vakti të lehtë (ajo nuk ishte e përpiktë për ushqimin e saj), ajo trajtoi veten – deri në moshën 96 vjeçare, kur hoqi dorë nga alkooli me këshillën e mjekëve të saj – me një xhin dhe Dubonnet: sasi të barabarta, dy copa akulli dhe një fetë limoni.

Në orën 14.30, ajo ecte me qentë e saj. Në orën pesë ajo pinte çajin e saj. Në orën gjashtë, tabakaja e pijeve shërbehej para saj dhe mbretëresha Elizabeth mund t’i lejonte vetes një xhin dhe tonik modest. Në orën 20.15 ishte koha e darkës.

Në disa ditë, Mbretëresha dhe Princi Philip ndanin të gjitha ose disa nga vaktet e tyre – por në asnjë mënyrë çdo ditë. Interesat dhe detyrimet e tyre shpesh i çonin në drejtime të ndryshme. Shumë kohë përpara vdekjes së Princit Philip, Mbretëresha ishte mësuar të kalonte mbrëmje vetëm.

Ajo shikonte televizor, plotësonte fjalëkryqet apo telefononte menaxherin e saj të garave. Sipas Sonia Berry, n shoqja e saj më e ngushtë e fëmijërisë: “Ajo nuk do të kishte zgjedhur kurrë të ishte mbretëreshë. Ajo më mirë do të kishte jetuar në fshat me kuaj dhe qen dhe të ishte një shtëpiake normale.”

Mbretëresha si një “vajzë fshati” dhe bisedat që gëzonte me Camilla-n

I besuari mbretëror e përshkroi mbretëreshën Elizabeth si një “vajzë fshati” dhe shpjegoi pse. “Ajo kishte interesat, karakteristikat dhe shijet e një vajze fshatare angleze (ose skoceze) të klasës dhe brezit të saj. Për të kishin rëndësi qentë dhe kuajt, butësia, mirësia dhe shërbimi social”, tha ai.

?Kuajt e mbretëreshës Elizabeth

Në vitin 1956, Nikita Hrushovi, sekretar i përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, u përgatit për “arrogancë” kur pinte çaj me Mbretëreshën në Kështjellën ëindsor. Për habinë e tij, ai e gjeti atë “plotësisht modeste – lloji i gruas që ndoshta do ta takoni duke ecur në rrugën Gorky në një pasdite vere.

Në thelb konservatore (me prekje radikale), inteligjente (jo intelektuale), pragmatike (jo introverte), “jashtëzakonisht tolerante” (në frazën e Princit Philip), e ekuilibruar dhe krejtësisht e besueshme, nuk pretendoi të ishte ajo që nuk ishte. Eksperti mbretëror tha se Elizabeta II nuk ishte politikisht korrekte.

Nëse do të zgjidhte, do të dilte me kalërim pa helmetë. Ajo , nuk përdorte rripin e sigurimit dhe në rezidencat e saj të ndryshme cigaret gjendeshin lirisht për mysafirët e saj. Në të njëjtin tekst ai përmendi se i kishin thënë se mbretëresha Elizabeth ndonjëherë pinte duhan herë pas here.

Mbretëresha Elizabeth

Nuk ishte rastësi që gruaja e dytë e djalit të Charles doli të ishte shumë e afërt me Mbretëreshën – shumë më tepër se sa mund të ishte Diana ndonjëherë. Camila mund të flasë lehtësisht (dhe në mënyrë argëtuese) për qentë dhe kuajt. Ajo ndihet rehat me pikëpamjen e mbretëreshës për jetën.

Camilla është politikisht jokorrekte (në një mënyrë të mirë), vetëpërçmuese, realiste dhe, si Mbretëresha, ajo është një nënë dhe gjyshe që ka kaluar pak nga stuhitë, por ka arritur të përballojë stuhitë.

Mbretëresha Elizabeth dhe sensi i saj i humorit

Siç thotë eksperti mbretëror, mbretëresha imitonte me mjeshtëri – jo aq shumë fytyra sesa thekse, dhe kishte një sens humori të gjallë, madje të egër. Të gjithë u habitën kur Mbretëresha u shfaq në filmin e Daniel Craig për James Bond, si pjesë e ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike në Londër 2012.

Mbretëresha Elizabeth Daniel Graik

“Duke pasur parasysh jetën e saj të çuditshme (e burgosur nga fati – e destinuar të bëhej mbretëreshë që në moshën dhjetë vjeçare), mbretëresha më dukej mjaft e ekuilibruar, e bazuar dhe rehat me veten, botën dhe pozicionin që kishte ndaj saj.” thotë më tej eksperti në artikullin e tij.

Në kërkimin e tij duke folur me njerëz nga mjedisi i saj, ai zbuloi se Mbretëresha Elizabeth nuk ishte kritike kur bëhej fjalë për të tjerët. Ai kërkonte më të mirën te njerëzit dhe shpresonte për më të mirën prej tyre dhe për ta.

“Ajo nuk donte të ndërhynte në privatësinë e anëtarëve të familjes së saj”

Kur gjërat shkonin keq, ajo lutej (në gjunjë, me krahët e mbledhur) që gjërat të përmirësoheshin. Por edhe pse ishte mbretëreshë, ajo nuk e bëri ligjin. Ajo, për shembull, gjithmonë hezitonte të ndërhynte në jetën private të familjarëve të saj. Siç shpjegon eksperti mbretëror, tek Diana, ka pasur “manifestime histerike”.

Mbretëresha nuk kishte asnjë lidhje me të, ishte e arsyeshme. Ndryshe nga Princi Philip, i cili herë pas here shpërthente, ajo ishte gjithmonë e qetë. Sipas shoqes së saj Sonia Berry, “ajo mund të mërzitet për diçka, por zakonisht ishte e qetë. Nuk e pashë kurrë të humbiste durimin e saj”.

Kritika ndaj Mbretëreshës dhe marrëdhëniet me 15 kryeministrat e Anglisë

Duke pasur parasysh kohëzgjatjen e mbretërimit të saj, Mbretëresha ka pasur ulje-ngritjet e saj. Në vitin 1957, një historian 33-vjeçar, Lordi i 2-të Altrincham, u bë famëkeq ndërkombëtarisht brenda natës për publikimin e asaj që shumë e konsideruan një sulm personal ndaj Mbretëreshës.

Altrincham akuzoi mbretëreshën, në atë kohë 31 vjeç, se nuk kishte lidhje me realitetin, se jetonte tërësisht në skajet e klasës së saj, se ishte e rrethuar nga oborrtarë, se mbante fjalime që përbënin predikime të vogla primitive, dhe të folurit me një zë që ishte “një dhimbje në fyt”.

Mbretëresha Elizabeth G7

“Ashtu si nëna e saj,” shkroi Altrincham, mbretëresha e re “duket e paaftë të artikulojë as disa fjali pa tekst të shkruar”. Ai vazhdoi: “Kur ajo të ketë humbur lulëzimin e rinisë, reputacioni i Mbretëreshës do të bjerë, shumë më tepër se tani, nga personaliteti i saj. Atëherë nuk do të mjaftojë që ajo të bëjë lëvizjet. Ajo do të duhet të thotë gjëra që njerëzit do t’i mbajnë mend dhe të bëjë gjëra me iniciativën e saj që do t’i bëjnë njerëzit të ngrihen dhe t’i vënë re. Deri tani nuk ka shumë shenja se një personalitet i tillë po shfaqet”. Më shumë se 60 vjet më vonë, reputacioni i Mbretëreshës qëndron vërtet në personalitetin e saj.

Në fakt, mbretëresha ishte jashtëzakonisht e informuar. Kjo sepse ajo ishte e ndërgjegjshme. Ajo i njihte personalisht presidentët dhe kryeministrat e Komonuelthit. Mënyra se si ata folën për të – me respekt, me dashuri, ndonjëherë me frikë – sugjeron se admirimi i tyre ishte i vërtetë dhe jo thjesht formal.

Mbretëria e Bashkuar ka pasur 15 kryeministra gjatë kohës që mbretëroi Elizabeth II. Ajo mbajti një marrëdhënie të shkëqyer me të gjithë – madje edhe Margaret Thatcher, e cila i tha një eksperti mbretëror se të folurit për një marrëdhënie të tensionuar me Mbretëreshën ishte “marrëzi”.

Në përgjithësi, Mbretëresha ka pranuar atë që politikanët i kanë hedhur gjatë viteve, si kufizimi i listës politike dhe detyrimi që nga viti 1993 për të paguar tatimin mbi të ardhurat e saj private. Pati negociata – pak dhënie e marrje nga të dyja palët – por, në fund, fjalën e parë e kishte secila qeveri.

Megjithatë, ajo i rezistoi me sukses një përpjekjeje të Tony Benn (kur ai ishte drejtor i përgjithshëm i postës në mesin e viteve 1960) për të hequr profilin e Sovranit nga pullat britanike.

Gabimet që i pranoi

Eksperti mbretëror thekson në artikullin e tij se një herë e pyeti Lord Charteris, sekretarin personal më jetëgjatë të Madhërisë së Saj, nëse vetë Mbretëresha e ndjente ndonjëherë se kishte bërë një gabim. Ai menjëherë tha: “Ka gabuar dhe ajo e di këtë”.

Mbretëresha Elizabeth

Në tetor 1966, në fshatin e minierave të Uellsit të Jugut, Aberfan, një grumbull skorje u shemb, duke rrafshuar shkollën e fshatit dhe duke vrarë 146 njerëz. Mbretëresha shprehu pikëllimin e saj në një deklaratë për shtyp dhe dërgoi Princin Philip dhe Lord Snoëdon në vendngjarje.

Ajo nuk u largua menjëherë. “Ishte një gabim,” tha sekretarja e saj personale dhe ajo pranoi se ishte penduar për këtë. Shkalla e tragjedisë kërkoi një reagim të menjëhershëm, por ajo vetë nuk ishte spontane dhe nuk i pëlqente gjestet emocionale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu