Si mund të jetë dronët e ardhmja e bujqësisë

Sektori bujqësor i Indisë zakonisht nuk ka mbajtur ritmin me teknologjinë e re, duke u mbështetur kryesisht në metodat tradicionale. Por kompanitë fillestare të specializuara në teknologjinë e dronëve po përpiqen ta ndryshojnë këtë – një fermë në një kohë, transmeton InfoShqip.

Këto kompani po inkurajojnë fermerët të përdorin drone për të monitoruar shëndetin e të korrave dhe për t’i spërkatur ato me plehra dhe pesticide. Trendi vjen në mes të planit ambicioz të qeverisë federale për ta bërë Indinë një qendër për dronët deri në vitin 2030.

Arunoday Mukharji i BBC-së udhëtoi në distriktin Kancheepuram në shtetin jugor të Tamil Nadu për të kuptuar se si fermerët po përshtaten për të punuar me pajisjen në fushat e tyre./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu