Si mund të ndikojnë “zgjedhjet në vendet e largëta” në Evropë dhe në mbështetjen për Ukrainën?

Si zgjedhjet në vende të largëta si Tajvani dhe Shtetet e Bashkuara mund të ndikojnë në Evropë dhe një vështrim në të fundit në lidhje me mbështetjen për Ukrainën.

Ndërsa lufta në Ukrainë po i afrohet kufirit dyvjeçar, ka pasur një lloj “lëvizjesh në hije” këtë javë mbi bisedimet e mundshme të paqes.

Ndërsa ishte në Davos, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kërkoi që qeveria zvicerane të presë një konferencë paqeje në një moment në të ardhmen – pa ftuar Rusinë.

Më pas, ministri i jashtëm i Moskës, Lavrov, u kundërpërgjigj duke thënë se Ukraina nuk do të vendoste se kur do të fillonte ndonjë bisedë serioze dhe se “Perëndimi” nuk ishte gjithsesi i interesuar për negociatat.

Ndërkohë, “Perëndimi” dukej se do të bashkonte veprimet e tij për sa i përket mbështetjes së mëtejshme ushtarake.

Disa vende të BE-së u angazhuan për masa shtesë.

Dhe BE-ja në përgjithësi tani është gati të miratojë paketën e saj prej 50 miliardë euro së shpejti me ose pa Hungarinë që e ka bllokuar atë prej muajsh, shkruajnë mediat e huaja.

“Është shumë e rëndësishme të angazhohemi me të 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian për të marrë 50 miliardë euro”, ka thënë presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen për Euronews në Davos.

Prioriteti im personal është të kemi një marrëveshje nga 27 vendet anëtare. Nëse kjo nuk është e mundur, ne jemi të përgatitur për një marrëveshje deri në 26 anëtarë”.

Sipas shkrimit të Euronews, ekziston një ndjenjë e rinovuar urgjence, pasi ndihma për Ukrainën nga donatori i saj më i madh deri tani, Shtetet e Bashkuara, është zhytur në përplasje të brendshme politike në Uashington.

Dhe pastaj ekziston perspektiva e kthimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm – që sado spekulative të jetë – mund të nënkuptojë një fund të mbështetjes së SHBA-së për Ukrainën.

Nëse viti 2024 na sjell sërish ‘Amerika e para’, do të jetë më shumë se kurrë ‘Evropa më vete’”, tha kryeministri belg Alexander De Croo në një fjalim para Parlamentit Evropian në Strasburg.

“Ne si evropianë nuk duhet të kemi frikë nga kjo perspektivë. Ne duhet ta përqafojmë atë. Ne duhet ta përqafojmë atë duke e vendosur Evropën në një bazë më të fortë. Më të fortë, më sovrane, më të mbështetur te vetja”.

Por zgjedhjet presidenciale në SHBA nuk janë të vetmet me ndikim për Evropën këtë vit.

Një javë më parë, populli i Tajvanit zgjodhi një president të ri, i cili në thelb refuzon “t’i nënshtrohet Pekinit”, i cili e konsideron ishullin një “provincë të arratisur”.

Reagimi evropian ndaj kësaj shprehjeje demokratike ishte mjaft i heshtur – dhe shtrohet pyetja nëse Evropa është shumë e frikësuar nga reagimet negative nga Pekini?

Kjo pyetje i është bërë Mareike Ohlberg, bashkëpunëtore e lartë në Programin Indo-Paqësor të fondit gjerman Marshall dhe drejtuese e Forumit të Kinës në Stokholm.

Sipas saj, qëndrimi zyrtar i BE-së është: po, për lidhjet dypalëshe me Tajvanin, por jo njohje politike apo njohje diplomatike.

“… Dua të them, ne kemi pasur disa vizita, kryesisht nga delegacionet e Parlamentit që vizituan Tajvanin. Kjo është një gjë që ka ndodhur. Dhe më pas ne kemi parë gjithashtu disa lidhje të kujdesshme, më të kujdesshme në nivel ministror, ku, për shembull, ministrat shkuan në Tajvan për të biseduar me homologët e tyre tajvanezë. Dhe mendoj se janë veçanërisht këto bashkëpunime më të vogla që krijojnë lidhje dhe sigurohen që Evropa të investojë në Tajvan, ku unë shoh përfitimin më të madh”.

Megjithatë, ajo ka shtuar se “Evropa nuk mund t’i ofrojë Tajvanit aq shumë sa i përket sigurisë dhe mbrojtjes konkrete”.

“Unë mendoj se Evropa nuk ka kapacitet për ta bërë këtë. Por një gjë që Evropa mund të bëjë, është të sinjalizojë një interes për Tajvanin dhe të përpiqet t’i sinjalizojë qeverisë kineze se Evropa ka një interes të veçantë për stabilitetin në ngushticën e Tajvanit dhe se Evropa do të ishte fuqimisht kundër çdo përpjekjeje për të ndryshuar status quo-në me mjete ushtarake ose me detyrim”. tha ajo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu