Sllovenia zgjedh presidenten e parë grua

Kandidatja e pavarur, Natasa Pirc Musar fitoi një balotazh të dielën për t’u bërë kryetarja e parë femër e shtetit të Sllovenisë .

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara në vendin e vogël të Bashkimit Evropian, Pirc Musar kryesoi ish-ministren e Jashtme konservatore të Sllovenisë Anze Logar me 54% kundrejt 46%.

“Detyra ime e parë do të jetë hapja e një dialogu mes të gjithë sllovenëve,” tha ajo ndërsa ekipi i saj zgjedhor festonte.

Logar pranoi humbjen, duke thënë se shpreson që Pirc Musar “do t’i zbatojë të gjitha premtimet” që ajo ka bërë gjatë fushatës.

Pirc Musar, 54 vjeç, do të jetë gruaja e parë që do të shërbejë si presidente që kur Sllovenia u bë e pavarur në mes të shpërbërjes së Jugosllavisë në 1991. Një avokat i shquar, Pirc Musar kishte përfaqësuar ish-zonjën e parë të SHBA-së Melania Trump në të drejtat e autorit dhe çështje të tjera në Slloveninë e saj të lindjes.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu