S’paguan borxhet, por noton në para: A po u reziston Rusia sanksioneve?

Rusia ka dështuar të paguajë interesin për obligacionet e qeverisë dhe të shlyejë detyrimet ndaj kreditorëve të huaj për herë të parë që nga revolucioni i vitit 1917, por ekonomia e saj nuk po tregon shenja tronditëse, pavarësisht sanksioneve, shkruan Reuters.

Sanksionet e vendosura nga Perëndimi ndaj Rusisë për agresionin e saj në Ukrainë janë tronditja më e madhe e jashtme, që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991, për një ekonomi me vlerë 1.8 trilion dollarë. Por deri më tani ajo ka rezistuar jashtëzakonisht shumë ndaj masave ndëshkuese, vëren Reuters.

Rusia nuk pagoi 100 milionë dollarë interes kupon për obligacionin e qeverisë pak ditë më parë, pas skadimit të periudhës 30-ditore të mospagimit, ndaj SHBA-ja njoftoi se nuk kishte shlyer detyrimet ndaj kreditorëve të huaj.

Kremlini e hodhi poshtë këtë vlerësim. Rusia pagoi interes në maj dhe fakti që shtëpia e kleringut Euroclear bllokoi paratë për shkak të sanksioneve perëndimore “nuk është problemi ynë”, tha zëdhënësi Dmitry Peskov.

Situata është dukshëm e ndryshme nga ajo e vitit 1918, kur bolshevikët nuk donin të paguanin borxhet e tyre, ose në vitin 1998, kur Rusia nuk i paguante borxhet e brendshme, vëren Reuters.

Moska sot mund dhe dëshiron të paguajë borxhet e saj, por Perëndimi e pengon atë që ta bëjë këtë.

Monedhë e fortë

Investitorët, por edhe vetë rusët, e kanë shmangur rublën për dekada sepse ishte jashtëzakonisht e dobët dhe e paqëndrueshme.

Një vit më parë, rubla u forcua shumë kundrejt dollarit më shumë nga të gjitha monedhat e tjera botërore. Të mërkurën në mëngjes, për dollarin duhet të ishin lënë mënjanë pak më shumë se 51 rubla. Në kulmin e krizës së shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës, më shumë se 124 rubla mund të merreshin për dollarin.

Monedha ruse mbështetet nga të ardhurat nga eksportet ruse të lëndëve të para, importet e reduktuara dhe kontrollet e kapitalit, të cilat autoritetet i kanë lehtësuar ndërkohë.

Në pesë muajt e parë të këtij viti, Rusia regjistroi një suficit prej 110.3 miliardë dollarësh në llogarinë rrjedhëse, më shumë se tre herë më i lartë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas të dhënave të bankës qendrore.

Ari i zi

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, çmimi i naftës, gjaku i ekonomisë ruse, nuk ka rënë nën 100 dollarë për fuçi. Ajo arriti në 117 dollarë të martën.

Falë çmimeve të larta të naftës, Rusia, eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë pas Arabisë Saudite dhe eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror, ka në dispozicion 1000 miliardë dollarë në vit për të lehtësuar efektet e sanksioneve.

Prodhuesit rusë shesin naftë me çmime më të ulëta se ato në tregun e Londrës, por ende të larta, thekson Reuters.

Sanksionet perëndimore i kanë detyruar ata të shesin naftë në Kinë dhe Indi me zbritje deri në 40 dollarë për fuçi. Por zyrtarët amerikanë thanë se Moska ende fiton më shumë para duke eksportuar energji sesa para luftës.

Normat e interesit

Menjëherë pas fillimit të pushtimit, banka qendrore e Rusisë ngriti normat bazë të interesit në 20 për qind. Huamarrja është rritur në çmim, por jo aq sa në vitin 1998, para zhvlerësimit të rublës, kur ishte 150 për qind astronomike.

Në mesin e qershorit, banka i uli ato në 9.5 për qind, duke treguar se mund t’i ulë më tej ndërsa inflacioni ngadalësohet.

Çmimet ishin rreth 17 për qind më të larta në maj se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, por banka qendrore vlerëson se rritja e tyre do të dobësohet në qershor.

Ka shumë ushqime në dyqane

Menjëherë pas fillimit të pushtimit, qytetarët në panik filluan të blejnë produkte ushqimore, si sheqer. Por pazaret në panik janë ulur pasi ka shumë ushqime në dyqane dhe bankat nuk janë nën presionin e kursimtarëve që përpiqen të marrin paratë e tyre.

Kjo është në kontrast të plotë me blerjet në panik që pasuan zhvlerësimin e vitit 1998 dhe mungesën e ushqimit pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991.

Në vitin 1990, për të zbutur mungesën e ushqimit të Rusisë, Shtetet e Bashkuara filluan t’i dërgonin asaj një pulë që rusët e quanin “Puplat e Bushit”, sipas ish-presidentit të SHBA George H. W. Bush, një bashkënënshkrues i marrëveshjes me Mikhail Gorbachev.

Papunësi e ulët

Shkalla e papunësisë në Rusi ishte në një rekord të ulët në prill, në vetëm katër për qind.

Disa kanë frikë se norma aktuale mund të jetë më e lartë sepse kompanitë e mëdha nuk kanë filluar ende të pushojnë nga puna. Deri më tani, vetëm tre milionë qytetarë janë pa punë.

Të dhënat për majin duhet të publikohen së shpejti, vëren Reuters. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu