Spanja rrit pagën minimale në 1134 euro në muaj

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi se Këshilli i Ministrave do të miratojë rritjen e pagës minimale bruto në 1134 euro në muaj të martën.

“Kjo është ajo që ne socialistët bëjmë, ne transformojmë realitetin e qytetarëve dhe sundojmë për shumicën sociale të vendit tonë”, tha Sanchez.

Kjo rritje prej 5 për qind, që është 54 euro më shumë në muaj, ose 1,134 euro bruto në muaj në 14 pagesa, paraqet zgjerimin e “mbrojtjes sociale” dhe është një shembull tjetër se “Spanja po shkon në drejtimin e duhur”, theksoi kryeministri.

Sanchez kujtoi se paga minimale bruto nën Qeverinë e mëparshme të Partisë Popullore, e cila ishte në pushtet, ishte 735 euro në muaj, raporton Efe spanjolle.

Rritja e pagës minimale u ra dakord në mes të janarit midis qeverisë dhe sindikatave dhe do të prekë drejtpërdrejt rreth 2.5 milionë punëtorë, kryesisht të rinj dhe gra, shtoi Sanchez.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu