Sqarimi që Turqia i bëri SHBA për Suedi-Finlandën në NATO

Sekretari i Përgjithshëm i presidentit turk i tha homologut të tij amerikan se Turqia donte “masa konkrete” në lidhje me ato që ai i quajti “organizata terroriste” në Finlandë dhe Suedi përpara se të shqyrtonte ofertat e tyre në NATO, tha presidenca turke.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan dhe Ibrahim Kalin, këshilltari kryesor i politikës së jashtme të presidentit Tajjip Erdogan, diskutuan të hënën kandidaturën për NATO-n dhe luftën në Ukrainë, thuhet në deklaratë.

Turqia ka kundërshtuar “aderimin e dy vendeve në Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore me arsyetimin se ata po fshehin njerëz të lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe të tjerë që ajo i konsideron terroristë, dhe për shkak se Finlanda dhe Suedia kanë ndaluar eksportet e armëve në Turqi në 2019.

Në një deklaratë, presidenca turke tha se Kalin i tha Sullivanit në një telefonatë se kombet që dëshirojnë të anëtarësohen në NATO duhet të “harmonizojnë vlerat dhe parimet e Aleancës për sigurinë dhe luftën kundër terrorizmit”.

“U theksua se është e domosdoshme që Suedia dhe Finlanda të marrin masa konkrete në lidhje me organizatat terroriste që kërcënojnë sigurinë kombëtare të Turqisë,” shtoi ai.

Shtëpia e Bardhë tha në një telefonatë se Sullivan “shprehte mbështetje për rifillimin e bisedimeve të drejtpërdrejta të Turqisë me Suedinë dhe Finlandën për të adresuar shqetësimet rreth pretendimeve të tyre për anëtarësim në NATO, të cilat Shtetet e Bashkuara i mbështesin fuqishëm”.

Suedia dhe Finlanda kanë thënë se dënojnë terrorizmin dhe janë të hapura për dialog. Të 30 anëtarët e NATO-s duhet të miratojnë planet për zgjerimin e Aleancës.

Erdogan tha në komentet e publikuara nga The Economist se angazhimi i Turqisë ndaj NATO-s mbeti i pandryshuar dhe u bëri thirrje aleatëve që të përqendrojnë përpjekjet e tyre në “bindjen” e vendeve kandidate.

“Këmbëngulja pa kompromis e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me Aleancën ka shtuar një pikë të panevojshme në axhendën e NATO-s,” tha ai. “Nuk ka asnjë qeveri në Ankara të cilës ndonjë vend që nuk është i gatshëm të luftojë terrorizmin mund të thotë se çfarë duhet bërë.”

Sullivan gjithashtu “përsëriti rëndësinë e frenimit nga përshkallëzimi në Siri në mënyrë që të ruhen linjat ekzistuese të armëpushimit dhe të shmanget destabilizimi i mëtejshëm”, tha Shtëpia e Bardhë. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu