Stambolli mbushet me shenja paralajmëruese, sizmologët i frikësohen një tërmeti të fuqishëm në Turqi

Autoritetet në Turqi jetojnë prej muajsh nën kërcënimin e një tërmeti të madh në Stamboll, i cili pritet të ketë efekte shkatërruese të një tërmeti të tillë si cunami.

Në këtë kontekst, prej disa muajsh në disa pjesë të Stambollit janë vendosur tabela të përhershme paralajmëruese për cunami, duke u bërë thirrje njerëzve të lëvizin në pjesët më të larta të qytetit larg brigjeve të Bosforit. Shenjat e para u vendosën në Büyükçekmece, një lagje në anën evropiane të qytetit që është shtëpia e një bregdeti të gjatë ku ka zona me popullsi të dendur të ndara nga deti vetëm nga plazhet dhe një shëtitore e gjatë në zonën më të madhe metropolitane të Stambollit.

Por në të njëjtën kohë, tabela të tilla janë vendosur edhe në pjesët më qendrore të Stambollit, si në Fanari. Shenja të lidhura ka edhe jashtë Patriarkanës Ekumenike në lagjen historike.

Lidhur me këtë shqetësim Efthymios Lekkas, profesor i Gjeologjisë së Aplikuar të Tektonikës Dinamike dhe Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore në Greqi, paralajmëroi edhe një herë për një tërmet të madh në Stamboll. Ai vuri në dukje se sizmologët kanë bërë vlerësime të ngjashme nga e gjithë bota.

“Rajoni i Anadollit të Veriut që fillon nga Kaspiku dhe përfundon në Egje me një gjatësi prej 1300 kilometrash, ka vetëm një pjesë që nuk është thyer dhe nuk ka shkaktuar ndonjë tërmet të madh dhe është ajo që ndodhet në zonën nënujore në jug të Stamboll”, tha ai lidhur me vlerësimet se në Stamboll pritet një tërmet i fortë deri në 7.5 Rihter.

Në të njëjtën kohë, ai sqaroi se nuk bëhet fjalë për një thyerje të re, por për një strukturë të madhe tektonike që është një degë e thyerjes së Anadollit të Veriut. Një degë e dytë është ajo e Nikomedias që kalon nga Bursa dhe divergjohet në dy degë, 50 kilometra më në jug.

“Vlerësimet nuk janë vetëm nga sizmologët turq, por korrespondojnë me vlerësimet e grupeve nga e gjithë bota. Prandaj, aktualisht është e ditur se ne presim një tërmet të madh në Stamboll”, tha Lekkas.

“Vetë presidenti Erdogan po bën fushatë në bazë të tërmetit dhe thotë se kandidati i tij është më i aftë të përballojë një fatkeqësi të mundshme të tërmetit në Stamboll. Pra, ju e kuptoni se në Stamboll, sepse është një qytet me 20 milionë banorë, ka një ekspozim shumë të madh të popullsisë”, shtoi ai.

Rrezik i madh për Stambollin

Ai dha alarmin për Stambollin, duke thënë se mendon se ekspozimi për shkak të akumulimit dhe dendësisë së popullsisë është shumë i madh.

“Një e treta e shtëpive në Stamboll janë ndërtime të vjetra para çdo rregullimi të tërmeteve. Një e treta janë ndërtime moderne me masa antisizmike”, shtoi ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu