Stuhia dimërore prek SHBA-në, qindra udhëtime u anuluan, 1700 u vonuan

Qindra fluturime u anuluan në Shtetet e Bashkuara të martën dhe 1700 të tjera u vonuan pasi një stuhi dimërore që solli borë të dendur, erëra dhe përmbytje bregdetare u zhvendos në verilindje.

Që nga ora 11:30 e mëngjesit, më shumë se 800 fluturime brenda ose jashtë SHBA-së ishin anuluar, dhe rreth 1700 fluturime u vonuan, sipas FlightAware.

Pati më shumë se 260 anulime në Aeroportin Ndërkombëtar të Boston Logan dhe rreth 220 në LaGuardia të Nju Jorkut. Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty pati rreth 120 anulime që nga ora 11:30

Boston Logan dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty këshilloi udhëtarët që të kontrollojnë me linjat ajrore të tyre për statusin e fluturimit përpara se të vijnë në aeroport.

“Sot, një përzierje e borës dhe shiut pritet në zonën e metrosë NJ/NY. Këto kushte dhe fryrjet e parashikuara të erës, mund të shkaktojnë kushte të rrezikshme udhëtimi”, shkroi aeroporti i Newark të martën në Twitter.

Delta Air Lines ka lëshuar një përjashtim për motin verilindor për udhëtime të martën dhe të mërkurën. American , United , Southwest , JetBlue dhe Spirit kanë lëshuar gjithashtu heqje dore që lejojnë pasagjerët të riplanifikohen pa kosto për një kohë të kufizuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu