Sunak iu përgjigj akuzave të Ramës: Britania e Madhe ka lidhje të forta me Shqipërinë dhe bashkëpunim të mirë

Zyra e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, ka reaguar pas retorikës së ashpër dhe akuzave të kryeministrit shqiptar Edi Rama ndaj deklaratës së Sekretares së Brendshme britanike, Suella Braverman, e cila përshkruan shqiptarët që shkojnë në Britaninë e Madhe ilegalisht si kri*minelë duke thënë se e pushtojnë vendin, transmeton InfoShqip.

Në një deklaratë nga zyra e kryeministrit britanik, e cila u transmetua nga mediat shqiptare, theksohet se Britania mbetet e përkushtuar në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore dhe se ka marrëdhënie të forta me Shqipërinë.

Britania ka një marrëdhënie të fortë me Shqipërinë dhe është mirënjohëse për punën që bën për të luftuar kontrabandistët e njerëzve. Ne kemi marrëdhënie të forta me partnerët tanë shqiptarë. Jemi mirënjohës për bashkëpunimin e Qeverisë Shqiptare dhe mbetemi plotësisht të përkushtuar në punën e përbashkët, thuhet në njoftim.

Sipas raportimeve të mediave, Rama sulmoi qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar, duke thënë se Londra duhet të ndalojë së fajësuari shqiptarët për “dështimet e politikës së saj”, në një qortim ndaj arsyetimit “të çmendur” të Sekretares së Brendshme britanike Suella Braverman.

Ai vlerësoi se “vënia në shënjestër e shqiptarëve (siç bënë disa me turp kur luftuan për Brexit) si shkaku i krimit të Britanisë së Madhe dhe problemeve kufitare e bën retorikën e lehtë, por injoron fakte të qëndrueshme”. Të përsërisësh të njëjtat gjëra dhe të presësh rezultate të ndryshme është çmenduri.”

Braverman ndezi polemika të hënën kur i tha parlamentit britanik se nëse Partia Laburiste e opozitës “do të ishte në krye, ata do të lejonin që të gjithë kri*minelët shqiptarë të vinin në këtë vend“.

Rama tha sot në Samitin e Procesit të Berlinit në Berlin se Britania duhet të marrë shembull nga Gjermania në mënyrën se si i trajton refugjatët shqiptarë. Ai shtoi se në Britani jetojnë 140 mijë qytetarë shqiptarë dhe se edhe 70 për qind janë integruar me sukses në shoqërinë britanike, se mijëra janë biznesmenë të suksesshëm dhe vetëm një për qind e totalit të të burgosurve në burgjet britanike janë shqiptarë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu