“Sunday Times”: Mbështetja financiare britanike për Ukrainën do të shkurtohet deri në Vitin e Ri

Mbështetja financiare e Mbretërisë së Bashkuar për ushtrinë e Ukrainës do të përfundojë deri në fund të vitit, tha një burim i Ministrisë së Mbrojtjes për The Sunday Times, transmeton InfoShqip.

Londra tashmë i ka dhënë Kievit më shumë se 2.3 miliardë £ (2.7 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake, por kushdo që do të udhëheqë vendin më pas do të duhet të përballet me financat e tendosura publike dhe entuziazmin publik në rënie për konflikt të zgjatur.

Realiteti, siç pranoi një burim i Ministrisë së Mbrojtjes, është se kontributi financiar i MB në përpjekjet e luftës do të thahet deri në fund të vitit,” tha artikulli i Sunday Times. “Kjo do të thotë se kryeministri i ri shumë shpejt do të përballet me pyetjen nëse do të ofrojë miliarda paund mbështetje shtesë në një kohë kur financat publike janë nën tendosje të madhe.

Britania aktualisht po lufton me inflacionin në rritje – që parashikohet të arrijë në 18 për qind në fillim të vitit 2023 – dhe çmimet rekord të karburanteve. E nxitur nga forcat e tregut, ndërprerjet e furnizimit për shkak të konfliktit në Ukrainë dhe vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për të shkurtuar importet e energjisë nga Rusia, pjesa më e madhe e kësaj rritjeje të çmimit u është kaluar konsumatorëve, me rregullatorin e energjisë Ofgem që rriti kufirin e çmimit të energjisë të premten deri në 80 për qind. Ky veprim do të bëjë që familjet mesatare të paguajnë më shumë se 3,500 £ në vit në faturat e energjisë.

Në të njëjtën kohë, pavarësisht kërkesës së Kievit për “solidaritet” nga publiku evropian, mbështetja për politikën e sanksioneve të Britanisë kundër Rusisë është në rënie. Një sondazh i YouGov në mars zbuloi se 48 përqind e britanikëve mbështesin rritjen e sanksioneve ndaj Rusisë edhe nëse kjo çon në fatura më të larta të energjisë, përpara se kjo mbështetje të binte në 38 përqind në qershor. Në mënyrë të ngjashme, ndërsa 49 për qind e të anketuarve thanë në mars se do të pranonin një rritje të taksave për të mbështetur ushtrinë ukrainase, ky numër që atëherë ka rënë në 41 për qind./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu