Sveçla për largimin e Gjuriqit: Refuzimi për zbatimin e vendimeve që prishin seriozisht sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës

Refuzimi i zbatimit të vendimeve legjitime të institucioneve të Republikës së Kosovës është mbi të gjitha shkelje e rëndë e sigurisë dhe stabilitetit të vendit tonë”, tha ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, menjëherë pas shkarkimit të Nenad Gjuriqit, transmeton InfoShqip.

Policia e Kosovës është një organizatë e mirë dhe të gjithë duhet të kenë të njëjtin mision – sundimin e ligjit dhe krijimin e një mjedisi të sigurisë për të gjithë qytetarët pa dallim”, ka thënë Sveçla në Facebook, duke shtuar se nuk do të lejojë asnjë veprim që cenon punën e këtij institucioni.

Pothuajse një dekadë pasi kaloi në krye të Policisë së Kosovës në Veri, Nenad Gjuriq është suspenduar sot nga kjo pozitë, konfirmoi Policia e Kosovës para njoftimit të Sveçla-s.

Ai u shkarkua për shkak se dje në prani të kolegëve të tij, kreut të Listës Serbe dhe kryetarit të komunës nga veriu, para kamerave të mediave deklaroi se policët që ai menaxhon nuk do të paralajmërojnë shoferët që drejtojnë vetura me KM. pjata.

Gjuriq akuzohet për veprat penale “sabotim” dhe “nxitje në rezistencë”./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu