Sveçla për mediumin zviceran: Nuk frikësohemi nga Serbia

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, gjatë një interviste për mediumin zviceran 20 minuten ka folur për zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës, ku serbët lokal për 20 ditë gjatë muajit dhjetor kishin vendosur barrikada në shenjë pakënaqësie, pasi policia e kishte arrestuar ish-policin Dejan Pantiç, i cili dyshohet për sulmin e 6 dhjetorit në zyrën e KQZ-së në Veri.

Por, Sveçla ka theksuar se përkundër situatës së tensionuar, “nuk ishte i frikësuar”, kur është pyetur se “a e prisnit që Serbia të pushtonte Kosovën?

“Ishim dhe jemi të shqetësuar, por aspak të frikësuar”, tha Sveçla.

“Analiza e situatës bazohet në fakte dhe arsye ekzistuese. Por skenarët e paarsyeshëm nuk mund të përjashtohen plotësisht”, shtoi ai.

Ai ka theksuar se “aktualisht jemi dëshmitarë të një lufte në Evropë, në të cilën një despot ka ndjekur synime të errëta për Ukrainën dhe rajonin, duke kapërcyer vijat e kuqe që deri vonë dukeshin të paimagjinueshme”.

Ndërsa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte theksuar se “kot u lodhën me barrikada, tash vetë po i heqin”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu