Takimi Biden-Putin! Gjeneva blindohet, a do të bisedohet edhe për Kosovën?

Presidenti i SHBA-ve më 16 qershor do të takohen Gjenevë me homologun e tij rus. Biden dhe Putin kanë zgjedhur Zvicrën për samitin e tyre të parë. Sfidat dhe temat e takimit do jenë, sa të larmishme po aq edhe të vështira.

Të dy krerët e shteteve, marrëdhëniet e të cilëve janë mjaft të tensionuara, jo vetëm pse presidenti amerikan, Putinin e kishte quajtur “vrasës”, por edhe për shumë probleme tjera mes veti përballë krizave në botë, duke përfshirë këtu edhe atë në Ballkan, në veçanti Kosovën, shkruan analisti i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqi, njohës i mirë i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Kanë mbetur edhe pesë dite që na ndonjë nga takimi historik i shumë pritur mes presidentit amerikan dhe atij rus. Me 16 qershor bashkë me motin e ditëve të verës, pritet edhe situatë e nxehtë mes Uashingtonit dhe Moskës. Qysh tash pista e Gjenevës ka nisur të nxehet. Ndërkohë, policia e Gjenevës ka konfirmuar se do të angazhojë disa automjete të blinduara nga ushtria për të garantuar sigurinë e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Gjeneva, ashtu si në vitin 1985 do të jetë në epiqendër të botës, koha e një samiti midis dy superfuqive. Një efekt imazhi i mirëpritur për Gjenevën ndërkombëtare e cila ka vuajtur nga pasojat e kovidit. Si gati 36 vjet më parë, vendtakmi po përgatitet të presë presidentët e dy prej kombeve më të fuqishëm në botë.

Aktualisht ka pak informacione zyrtar se si dhe ku do të zhvillohet dita e 16 qershorit. Takimet e para midis protokollit të Gjenevës dhe Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (DFAE/EDA) në funksion të këtij samiti kane filluar qysh tani dy jave para takimit.

Para se të konfirmohej, pista e Zvicrës kishte disa arsye për tu marrë shumë seriozisht. Së pari, zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë nuk hezituan ta konfirmojnë atë “jashtë” për disa media amerikane. Pastaj, Zvicra vlerësohet për neutralitetin e saj dhe Gjeneva, një mori organizatash ndërkombëtare, organizoi në 1985 takimin e parë midis Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbaçov. Diplomacia zvicerane ka qenë gjithashtu shumë aktive që nga prilli. Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis, në disa raste, veçanërisht përmes Ambasadorit të vendosur në Uashington Jacques Pitteloud, ka propozuar Zvicrën si një vend takimi për mesin e qershorit, kur Joe Biden do të jetë në Evropë për G7 në Mbretërinë e Bashkuar. Uni (nga 11 në 13 qershor) më pas në selinë e NATO-s në Bruksel (14 qershor)

Administrata e Biden gjithashtu kishte parashikuar vende të tjera të mundshme për samitin me Putin, të tilla si Vjena ose Helsinki. Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin, tha se ishte “shumë i lumtur” me mbajtjen e samitit në Gjenevë.

Sipas gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch, dy javë para takimit mes Joe Biden dhe Vladimir Poutin vendtakimi duket ende po mbahet i fshehur. Një gjë dihet se, pajisjet ushtarake amerikane dhe ruse zbarkuan të dielën e kaluar për një kontakt të parë me Aeroportin e Gjenevës, në pritje të takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin. Ditëve të ardhshme do te arrinjë edhe avionët e ngarkesave nga të dy vendet do të zbarkojnë në Gjenevë. Më 16 qershor, ditën e takimit midis dy burrave, derisa aeroplanët presidencialë do zbarkojnë, trafiku ajror do të pezullohet

Në terren, siguria sigurohet nga Policia Federale Zvicerane (Fedpol), e cila specifikon në veçanti se ata punojnë me policinë kantonale të Gjenevës: “Fedpol po vlerëson situatën e cila do të përcaktojë shtrirjen e sistemit të sigurisë. Zbatimi i masave të sigurisë është përgjegjësi e forcave policore kantonale në fjalë. Shërbimet e sigurisë së delegacioneve të vendeve në fjalë janë gjithashtu të përfshira ngushtë.”

Takime janë caktuar gjithashtu midis partnerëve të ndryshëm të sigurisë këtë javë. Nga ana e tyre, rusët dhe amerikanët tashmë kanë filluar punën e tyre të zbulimit atje. Ashtu si shërbimet e sigurisë në Gjenevë.

Si gazetaret ashtu edhe qytetaret sy e veshe kane kah Gjeneva dhe Berna për pritjen e takimit “tête à tête” të dy burrave nga Uashingtoni dhe Moska. Mbyllja e trafikut do të varet nga shumë faktorë, përfshirë vendndodhjen dhe kohëzgjatjen e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin. Nëse asgjë nuk është zyrtare akoma, takimi duhet të zhvillohet në hotelin Intercontinental. Negociatat po shkojnë mirë…

Takimi i 16 qershorit midis Biden dhe Putin është më i ndjeshmi dhe mund të ndezë shkëndija. Joe Biden gjithashtu nuk hezitoi të miratojë kohët e fundit termin “vrasës” për Vladimir Putin dhe tha se ai do të “paguante çmimin” për përpjekjen për të destabilizuar zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.. Ndërhyrjet në zgjedhjet presidenciale amerikane, operacionet e piraterisë dhe sigurisë kibernetike, kontrolli i armëve bërthamore, Ukraina, çështja Navalny dhe tani çështja Protassevich: Temat e mosmarrëveshjes janë të shumta.

Njokohësisht ndër temat që do bisedohet padyshim do jetë edhe Ballkani, në veçanti dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas burimeve diplomatike te redaksisë së gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch edhe Kosova do jetë në agjendën e këtijj samitit historik si temë e debatit të nxehtë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu