Takimi i Ohrit, vijnë sinjalet e para nga Serbia se s’do të ketë marrëveshje

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Serbisë për Kosovë, Milovan Drecun, thekson se më 18 mars, në takimin në Ohër në Maqedoninë e Veriut, në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të ketë asnjë mundësi për të arritur ndonjë përparim serioz, duke shtuar se Serbia mbetet e vendosur në pozicionin se nuk mund të pranojë dhe të pajtohet “me anëtarësimin e një shteti të rremë në OKB, se ne nuk mund t’i njohim në asnjë mënyrë”, transmeton RTS.

I dërguari special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, tha nga Prishtina se Asociacioni i Komunave Serbe do të formohet sipas njërit prej 15 modeleve evropiane.

Drecun vlerëson se Miroslav Lajçak nuk po sillet në atë mënyrë që mund të bëjë të mundur arritjen e ndonjë marrëveshjeje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, veçanërisht me deklaratën “se tani nuk është koha për të formuar Asociacionin e Komunave Serbe”.

“Epo, sigurisht që jo. Ky është kushti kryesor që kemi vendosur, është diskutuar edhe në takimin e kaluar në Bruksel. Së pari, zbatimi i marrëveshjes për Asociacionin nga Brukseli, dhe pastaj gjithçka tjetër. Lajçak është tani praktikisht duke u përpjekur të mbrojë qëndrimin intransigjent të Kurtit dhe nga ana tjetër BE-ja po e shpërblen me liberalizim të vizave”, theksoi ai.

Drecun beson se Lajçak po bën deklarata kontradiktore se Asociacioni nuk do të formohet në bazë të Marrëveshjes së Brukselit, por se tani do të kërkohen disa modalitete të tjera që, siç vlerëson ai, që t’i mundësohet Albin Kurtit, për shkak të kritikave të opinionit, ti ofrohet një dalje.

“Ekipi ynë menaxhues, i cili u formua në bazë të marrëveshjes, e njoftoi Lajçakun se draft-statuti ishte përgatitur në vitin 2018 dhe dy herë të tjera pas kësaj, herën e fundit në prill të vitit të kaluar. Dhe gjatë gjithë kësaj kohe ai dështoi. për ta bindur Prishtinën se duhet ta konsiderojë atë draft statut, mos na i shpjegoni tani procedurat, por merrni draft statutin dhe futeni në rendin e ditës të takimit të samitit ndërmjet Vuçiqit dhe Kurtit dhe pastaj hyni në procedurën e duke formuar Asociacionin”, thotë Drecun.

Duke komentuar deklaratën e Kurtit “se do të shkojë në Ohër, por se nuk do ta pranojë formimin e Asociacionit”, Drecun shprehet se Kurti është “aventurier politik”.

“Në vend që të formojë Asociacionin, ai po merr një rrugë krejtësisht tjetër. Tani ai shkon në Ohër, pse për ta provuar troftën e Ohrit? Epo, mund të shkoni vetë. Çelësi këtu është se duhet të arrihet një marrëveshje , duhet arritur progres”, thekson Drecun.

Por, sa i përket takimit në Ohër, më 18 mars, ai thotë se nuk pret asgjë.

“Ne do të qëndrojmë të vendosur në qëndrimin tonë se nuk mund të pranojmë dhe pajtohemi me anëtarësimin e një shteti të rremë në OKB, se nuk mund t’i njohim në asnjë mënyrë. Mendoj se në Ohër nuk do të ketë më asnjë mundësipër të arritur ndonjë përparim serioz”,
përfundoi Drecun.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu