Taravari hyn në Qeverinë e Kovaçevskit: Maqedonia para ndryshimeve të reja kushtetuese

Pas katër vitesh, Aleanca për Shqiptarët rikthehet në Qeveri në koalicion me LSDM-në dhe BDI-në. Sipas informacioneve , është arritur një marrëveshje parimore për hyrjen në Qeveri, ndërsa vendimi pritet të shpallet në ditët në vijim nga kryetari i ri i partisë, Arben Taravari, transmeton InfoShqip.

Këtë fundjavë në Kumanovë është mbledhur organi më i lartë i partisë në Kumanovë, ku në seancë është zgjedhur kryesia e re dhe është marrë vendim për dialog brendapartiak nëse ASH duhet të jetë pjesë e qeverisë së Kovaçevskit.

Jozyrtarisht, pas një debati brendapartiak, është marrë vendimi për hyrjen në Qeveri dhe konsolidimin e shumicës parlamentare, dhe qëllimi kryesor i mazhorancës së përforcuar. Në këtë mënyrë është gara me 81 deputetët e nevojshëm për ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e Bullgarët në Kushtetutë dhe nisin zyrtarisht negociatat me Bashkimin Evropian.

Me hyrjen në Qeveri, ASH do të marrë dy ministri kryesore, përkatësisht Ministrinë e Shëndetësisë, e cila deri më tani menaxhohej nga Bekim Sali nga Alternativa dhe Ministria e Drejtësisë, e cila drejtohej nga Vladimir Tupançevski.

Duket se plani i kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, për të krijuar një të ashtuquajtur “Front për Evropën” që do ta vendoste vendin në rrugë të shpejtë për të hyrë në BE me optimizëm dhe para vitit 2030, që ishte parashikimi më optimist i Kryeministri Dimitar Kovaçevski po bëhet realitet.

Kryeministri Kovaçevski sonte në klubin e deputetëve ka thirrur partnerët e koalicionit në takim lidershipi, kryeministri do t’ua prezantojë partnerëve të koalicionit propozimin për zgjerimin e mazhorancës me ASH-në.

Gjithashtu, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, në një prononcim për një televizion kombëtar tha se do ta pranojë ftesën jozyrtare për anëtarësim në Qeveri vetëm për një luftë serioze kundër korrupsionit dhe nëse ka mundësi për të siguruar 80 deputetë për amendamentet kushtetuese.

Së treti, interesi më i rëndësishëm i qytetarëve është që vendi të ketë sukses të bëjë ndryshimet kushtetuese dhe të fillojë negociatat me BE-në. Nëse marrim informacion nga partitë e tjera në pushtet dhe se ka mundësi të sigurojmë 80 vota, atëherë duhet t’i japim një shans ndryshimeve kushtetuese dhe negociatave me BE-në. Vlerësojmë se me një shumicë të tillë do të kontribuojmë që deputetët e VMRO-së dhe të gjithë partisë të bindin më lehtë që të votojnë ndryshimet kushtetuese. Nëse nuk ka shanse të tilla, atëherë nuk shohim arsye pse të jemi pjesë e qeverisë“, tha Taravari./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu