Tërheqja e Rusisë nga disa zona, Zelenskyy: Po ju tregoj nga varet rrjedha e luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se është shumë herët të thuhet se vala e luftës po ndryshon.

Zelensky shtoi se rezultati varej nga dërgimi i shpejtë i armëve të huaja në vendin e tij.

Kjo vjen pasi Rusia u detyrua të tërhiqte forcat e saj nga zona të mëdha të Ukrainës verilindore javën e kaluar pas një kundërofensivë të shpejtë ukrainase.

Lëvizja e Ukrainës për të rimarrë kontrollin e disa qyteteve dhe fshatrave të pushtuara nga Rusia shënoi pengesën më të madhe ushtarake për Moskën që kur forcat e saj duhej të tërhiqeshin nga zonat afër kryeqytetit në fillim të luftës.

Ukraina ka rimarrë rreth 3,400 milje katrorë (9,000 km katror) territor, sipas zyrtarëve.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu