Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7,0 godet Japoninë e Rusinë

Japonia është tronditur nga një tërmet i fuqishëm, që goditi brigjet e saj në verilindje. Dridhjet u ndjen në ishullin Hokkaido, por zyrtarët thanë se nuk këmbëngulën se mund të ketë kërcënim nga një tsunami.

Tërmeti me madhësi 7.0 u regjistrua rreth 60 milje në jug lindje të ishujve të izoluar Kuril të Rusisë në orën 07:30 të mëngjesit.

Sidoqoftë, zyrtarët thanë që tërmeti nuk ka të ngjarë të shkaktojë lëndime ose dëme për shkak të thellësisë dhe distancës së tij nga bregu. Të mërkurën, Japonia u trondit gjithashtu nga një tërmet me madhësi 5.2 me brigjet e Fukushima.

Kjo goditi pak më shumë se 50 milje nga qyteti ku ndodhi katastrofa bërthamore nëntë vjet më parë. Dëshmitarët thanë që ata kishin ndjerë një tronditje të gjatë 10 sekondave gjatë dridhjes, rreth orës 7.30 të mëngjesit në kohën lokale.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu