Tërmeti me magnitudë 7.4 në Kahramanmaraş: Humbjet e jetës u rritën në 284

Një tërmet me magnitudë 7.4 ka ndodhur në orën 04:17 minuta në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş. Tërmeti është ndjerë në shumë qytete të Turqisë. Pati 78 pasgoditje, më i madhi prej të cilëve ishte 6.6, transmeton InfoShqip.

Nënkryetari Fuat Oktay bëri të ditur se 284 persona humbën jetën dhe 2 mijë e 323 persona u plagosën. 80 në Gaziantep, 70 në Kahramanmaraş, 47 në Malatya, 20 në Osmaniye, 18 në Şanlıurfa, 14 në Dijarbakır, 13 në Adıyaman, 10 në Adana, 8 në Kilis, 4 në Hatay. Zhvillimet janë në faqen tonë të rrëfimit të drejtpërdrejtë.

Në deklaratën e tij për tërmetin, nënkryetari Fuat Oktay tha se humbjet totale të jetëve arritën në 284, 2323 u plagosën dhe 1710 ndërtesa u shkatërruan.

Oktay ndau informacionin e mëposhtëm për humbjet e jetëve dhe numrin e të plagosurve sipas provincave:

Kahramanmaraş: 70 viktima, 200 të plagosur

Hataj: 4 viktima, 7 të plagosur

Osmaniye: 20 viktima, 200 të plagosur

Adıyaman: 13 viktima, 22 të plagosur

Dijarbakir: 14 të vdekur, 226 të plagosur

Urfa: 18 viktima, 100 të plagosur

Gaziantep: 80 viktima, 600 të plagosur

Kilis: 8 të vdekur, 200 të plagosur

Adana: 10 viktima, 118 të plagosur

Malatya: 47 viktima, 550 të plagosur

Oktay ndau informacionin se kishte 78 pasgoditje, 3 prej të cilave ishin më të mëdha se 6./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu