Tjetërsoi zgjedhjet, dalin fakte ku Vuçiç ka dhënë 200 milionë euro (DOKUMENT)

Kompania “T&M Group Solutions”, e cila u shoqërua me sjelljen e votuesve fantazmë nga Republika Srpska në zgjedhjet e fundit të mbajtura në Serbi, ka marrë një sërë vendesh pune nga shteti në një konsorcium me kompani të tjera, dhe vlera e tyre matet në shumën prej më shumë se 200 milionë euro.

Punë pastrimi dhe sigurimi fiziko-teknik ka marrë nga Elektrodistribucija, Posta, RTS, por edhe nga Administrata për Çështje të Përbashkëta, përkatësisht në Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit dhe në Drejtorinë Doganore. Edhe pse pronësia, në regjistrin e APR-së, ndahet nga dy kompani nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një vështrim në Regjistrin e Pronarëve të Vërtetë tregon se pas kësaj kompanie qëndron ish-hendbollisti i kombëtares Dane Shijan, përndryshe i arrestuar për mashtrime zgjedhore në Mal të Zi.

Kompania e sigurisë “T&M Group Solutions” së fundmi u gjend në qendër të vëmendjes së publikut, kur të paktën pesë vetura të saj u panë më 17 dhjetor para Arenës së Beogradit, nga ku votuesit fantazmë nga Republika Srpska u dërguan në “të tyre”. qendrat e votimit, siç raporton REL në gjuhën serbe.

Drejtori dhe bashkëpronar i saj, Dane Shijan, është shumë i afërt me SNS-në dhe në disa raste ka shprehur mbështetjen e tij për atë parti.

Padyshim që iu shpërblye. Nisur nga të dhënat e portalit të prokurimeve publike, ka qenë kompania e tij “T&M group” në një konsorcium me kompani të tjera që ka marrë punë nga shteti me vlerë mbi 213 milionë euro vetëm që nga fillimi i vitit 2023, disa me kontrata e disa me kornizë. marrëveshjet.

Shumica u konkludua me Drejtorinë për Çështje të Përbashkëta të Organeve të Republikës, e cila e ngarkoi kompaninë e Shijanit për pastrimin dhe sigurimin fizik teknik të institucioneve të tjera shtetërore dhe të pavarura. Kështu, në mënyrë paradoksale, “T&M” së bashku me kompaninë “Dobergard” (edhe pranë SNS) dhe një kompani tjetër është roje e Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit, me vlerë pak më shumë se 325 mijë euro. Ndoshta Agjencia duhet të kishte hetuar lidhjet e saj me SNS në pushtet.

Gjithashtu, së bashku me disa kompani të tjera, “T&M” siguron dhe do të vazhdojë të bëjë edhe në tre vitet e gjysmë të ardhshme ambientet e Drejtorisë doganore, dhe marrëveshja e arritur kap vlerën e rreth 4.23 milionë euro.

E fundit në serinë e këtyre vendeve të punës është sigurimi në RTS, të cilën kjo kompani e ka lidhur në konsorcium me disa kompani të tjera dhe vlera e saj është mbi 2.5 milionë euro.

Së bashku me kompanitë e tjera, “T&M” siguron ndërtesat e Postës, Qytetit Zelenil, Shërbimi i Funeralit, Marketet e Beogradit, RFZO, Qendra e Studentëve…

Pronari u arrestua për mashtrim zgjedhor

Kompania “T&M Group Solutions” është themeluar në fund të majit 2022 në Beograd. Edhe pse nuk ka as faqe interneti, kjo kompani ka realizuar një fitim neto prej 250.000 dinarë në vitin e parë të funksionimit. Në atë kohë kishte vetëm pesë punonjës.

Sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrat e Biznesit, pronarë janë dy kompani nga Emiratet e Bashkuara Arabe – “Uniqueness Group Limited” dhe “Mistral International – FZCO”. Megjithatë, të dhëna më konkrete janë publikuar në Regjistrin e Pronarëve të Paluajtshëm – Dane Shijan zotëron 40 për qind të aksioneve, ndërsa pronari i shumicës prej 60 për qind është Mihajlo Popoviq, i panjohur për publikun.

Është interesante se Shijan së bashku me hendbollistin Vladimir Mandiq, djalin e Momçilo Mandiqit, ish-ministrit të drejtësisë në qeverinë e të dënuarit për krime lufte Radovan Karaxhiq, u arrestuan në Mal të Zi para zgjedhjeve lokale në Nikshiq në mars 2021. Ata dyshoheshin se kishin hyrë ilegalisht paratë e Malit të Zi dhe ndihmuan koalicionin e mbledhur rreth Frontit Demokratik pro-Rus (DF).

Më 14 tetor 2022, policia malazeze në pikën kufitare Metaljka nga drejtimi i Bosnjë-Hercegovinës u ka dorëzuar atyre një vendim për ndalimin e hyrjes, pasi është konstatuar “se ekzistojnë arsye sigurie kombëtare, të cilat i dinë Agjencisë së Sigurisë Kombëtare. “

Shijan ishte normalisht hendbollist i kombëtares – portier, luante në Klubin e Hendbollit Partizan, por pjesën më të madhe të karrierës e kaloi jashtë vendit. Ai luajti dy sezone në Beograd së bashku me Vladimir Mandiqin, me të cilin më vonë u arrestua.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu