Tragjedia hekurudhore greke: Njeriu që akuzohet si shkaktar i saj

Mjeshtri i stacionit akuzohet se ka shkaktuar aksidentin më vdekjeprurës të trenit në Greqi, i cili është karakterizuar si vrasje nga pakujdesia dhe është ndaluar në pritje të gjyqit, ndërsa kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka kërkuar falje për çdo përgjegjësi që mund të ketë qeveria greke për tragjedinë.

Gjyqtari hetues dhe prokurori ranë dakord që të ngrenë aktakuzë kundër punonjësit të hekurudhës për disa akuza për vrasje, lëndim trupor dhe rrezikim të sigurisë në komunikacion, raporton agjencia AP.

Të paktën 57 persona, shumë prej tyre nën moshën 20 vjeç, u vranë kur një tren pasagjerësh dhe mallrash u përplasën kokë më kokë me shpejtësi të plotë mbrëmjen e së martës në veri të Larisës në Greqinë qendrore.

Dyshohet se mjeshtri i stacionit 59-vjeçar i ka drejtuar dy trenat, të cilët po shkonin në drejtime të kundërta, në të njëjtën shina. Ai të dielën ka dëshmuar për shtatë orë e gjysmë për ngjarjet që kanë sjellë deri te aksidenti, pas së cilës është akuzuar dhe urdhëruar ndalimi.

“Klienti im dëshmoi të vërtetën, pa frikë se do ta inkriminohej,” u tha gazetarëve Stephanos Pantzartzidis, avokati i shefit të stacionit dhe shtoi se vendimi për paraburgimin ishte i pritshëm, duke pasur parasysh rëndësinë e çështjes.

“Fajin e ndajnë edhe të tjerët”

Pantzartzidis la të kuptohej se, përveç klientit të tij, fajin e ndanë edhe të tjerë, duke thënë se gjyqtarët duhet të hetojnë nëse më shumë se një mjeshtër stacioni duhej të punonte në Larisa në kohën e përplasjes.

“Për 20 minuta ai ishte në krye të sigurisë (trenit) në të gjithë Greqinë qendrore,” tha avokati për klientin e tij.

Mediat greke raportuan se sistemi i automatizuar i sinjalizimit në zonën e aksidentit nuk funksiononte, gjë që lejoi gabimin e drejtuesit të stacionit. Mjeshtrat e stacioneve përgjatë atij seksioni të linjës kryesore të trenave në Greqi komunikojnë me njëri-tjetrin dhe me drejtuesit e trenave nëpërmjet radios me dy drejtime dhe çelsat funksionojnë manualisht.

Kryeministri premtoi një hetim të shpejtë për përplasjen dhe tha se ministri i ri i transportit i Greqisë do të shpallte një plan për të përmirësuar sigurinë. Kur parlamenti i ri i Greqisë të formohet pas zgjedhjeve të pranverës, do të caktohet një komision për të hetuar dekada të keqmenaxhimit të sistemit hekurudhor, tha Mitsotakis.

“Gabimi tragjik njerëzor”

Në deklaratën e tij të parë të mërkurën, Mitsotakis tha se aksidenti ishte rezultat i “gabimit tragjik njerëzor”.

Partitë opozitare e hodhën poshtë këtë vlerësim, duke e akuzuar kryeministrin se po përpiqet të mbulojë rolin e shtetit dhe se ka bërë një “kokë turku” nga menaxheri i papërvojë i stacionit.

“I detyrohem të gjithëve, veçanërisht të afërmve të viktimave, një falje të madhe, si personalisht ashtu edhe në emër të kujtdo që ka qeverisur vendin për vite me radhë”, shkroi Mitsotakis në Facebook të dielën.

“Në vitin 2023, është e paimagjinueshme që dy trena të lëvizin në drejtime të ndryshme në të njëjtën linjë dhe askush të mos e vërë re. Ne nuk mundemi, nuk duam dhe nuk duhet të fshihemi pas gabimit njerëzor”, ka shkruar kryeministri.

Mitingje proteste

Sindikatat e hekurudhave organizuan një tubim proteste në qendër të Athinës të dielën, ku morën pjesë rreth 12,000 njerëz, sipas autoriteteve.

Pesë persona u arrestuan dhe shtatë oficerë policie u plagosën kur një grup prej më shumë se 200 anarkistësh të maskuar, të veshur me të zeza, të cilët zakonisht pengojnë tubimet publike, filluan të gjuanin me gurë, shishe dhe bomba zjarri ndaj oficerëve, të cilët reaguan dhe me gaz lotsjellës.

Në dy tubime proteste në Selanik ishin rreth 3000 njerëz. Disa viktima të aksidentit ishin studentë në Universitetin Aristotel atje, më i madhi në Greqi, me më shumë se 50 mijë studentë.

Një protestë më e madhe, e organizuar nga aktivistë të krahut të majtë, marshoi drejt një ndërtese shtetërore. Në këtë ngjarje nuk u raportua asnjë incident.

Në një tjetër, të organizuar nga anëtarë të Partisë Komuniste pranë Kullës së Bardhë, monumentit të Selanikut, pati një përleshje të shkurtër me policinë kur demonstruesit u përpoqën të vendosnin një pankartë në monument.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu