Trajanov: Rusia po mbron interesat e saja përmes Bullgarisë

Marrëdhëniet në mes Bullgarisë dhe Maqedonisë janë në nivel më të ulët historik, tha për “Utrinski Brifing” lideri i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov. Ai theksoi se Bullgaria ka hyrë në agjendën ruse.

Kjo nuk është politika bullgare autentike ndaj Maqedonisë, me vendosjen e vetos, por është politika e Rusisë ndaj Ballkanit.

Rusia po mbron interesat e saja përmes Bullgarisë. Kjo ka ndodhur më herët me Borisovin, ministren e jashtem Zakharieva, Karakaçanovin, por ndjekësi më i verbër i politikës ruse është praktikisht presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev”, tha Trajanov.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu