Trump: Unë e ndihmova Musk kur isha president, ishim miq

Megjithatë, Trump nuk specifikoi se si e ndihmoi Musk gjatë presidencës së tij.

Trump u pyet për Musk gjatë një paraqitjeje në emisionin e mëngjesit të CNBC “Squawk Box”. Prezantuesi iu referua një raporti nga The New York Times të botuar javën e kaluar, ku thuhej se Trump së fundmi u takua me Musk dhe disa donatorë të pasur republikanë ndërsa kërkonte donacione për fushatën e tij . Trump u përgjigj se u takua me Musk javën e kaluar.

Trump: Unë kam qenë mik me Musk për vite dhe e kam ndihmuar atë kur ai ishte president
“Çfarë ju tha Musk?” Mendoni se do të merrni mbështetjen e tij në fund?” e pyeti ajo prezantuesin Trump. Trump tha se nuk e dinte, më pas iu referua ndihmës së papërcaktuar që tha se i kishte dhënë Musk.

“Kam qenë miq me të ndër vite. E kam ndihmuar kur isha president. Më pëlqeu”, tha Trump. Nuk është e qartë se çfarë lloj ndihme i referohej Trump. Musk, CEO i Tesla dhe SpaceX, ka përfituar nga ndihma qeveritare për kompanitë e tij gjatë viteve, duke përfshirë kreditë rregullatore për Teslën, uljet e taksave për klientët e Tesla dhe kontratat e shërbimit të raketave për SpaceX.

Trump dhe aleatët e tij duan që Musk të flasë në konventën republikane në korrik, raportoi CNBC javën e kaluar.

Musk ka thënë se nuk do të dhurojë para për kandidatët për president
Musk nuk tha se cilin kandidat do të mbështeste për president. Ai i tha CNBC vitin e kaluar se votoi për Presidentin Joe Biden në vitin 2020, megjithëse i tha gjithashtu biografit Walter Isaacson se ai nuk votoi fare në zgjedhjet e atij viti.

Musk tha vitin e kaluar se ai nuk do të votonte për Biden, por për Trump në 2024. Ai e ofendoi Biden dhe e quajti atë një “çorap të lagur në formë njeriu”.

Javën e kaluar, pasi u publikua lajmi për takimin e Musk me Trump, Musk njoftoi në X se nuk do të dhuronte para për asnjë kandidat presidencial.

Musk ka të paktën 11 konflikte rregullatore ose ligjore me administratën e Biden
Rezultati i garës presidenciale mund të ketë një ndikim të madh në biznesin e Musk. Musk është i përfshirë në të paktën 11 konflikte rregullatore ose ligjore me administratën Biden ose agjenci të pavarura federale dhe ekspertët rregullator thonë se mandati i dytë i Trump mund të nënkuptojë se ato konflikte zgjidhen në mënyra që janë më të favorshme për Musk.

Trump i tha CNBC se ai ndryshon nga Musk në një mënyrë. “Natyrisht ne kemi pikëpamje kontradiktore për një temë anësore të quajtur makina elektrike”, tha ai. Trump thotë se ai kundërshton rregulloret federale të krijuara për të rritur prodhimin e automjeteve elektrike.

Trump foli për Musk për më pak se 15 sekonda. Më pas ai ndryshoi temën dhe foli për makinat elektrike, rezultatet e sondazhit të tij në Michigan, ekonominë para pandemisë së koronës dhe shpimin e naftës në Alaskë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu