Turqia edhe zyrtarisht do të dërgojë kërkesën në Kombet e Bashkuara për ndryshimin e emrit, nga “Turkey” kalojnë në “Türkiye”

Turqia edhe zyrtarisht po kërkon nga Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ndërkombëtare, ta ndryshojnë emrin e këtij vendi në “Türkiye”, ka njoftuar ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu.

Ankaraja do t’i dërgojë nesër zyrtarisht të gjithë akterëve ndërkombëtarë- e pritet që ndryshimi të bëhet zyrtar gjatë javës së ardhshme, ka shtuar shefi i diplomacisë turke, transmeton Telegrafi.

Kombet e Bashkuara janë të gatshme për ndryshimin, kurse Ankaraja dëshiron ta ndryshojë versionin anglez nga “Turkey” në “Türkiye”.

Kjo lëvizje e ribrendimit ka pasuar pas dekretit që në dhjetor e nënshkroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, që në gjuhën angleze, franceze e gjermane, të kalojë në “Türkiye”, pasi ky emër përfaqëson kulturën, civilizimin dhe vlerat e popullit turk në mënyrën më të mirë të mundshme. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu