Turqia filloi të paguajë gazin rus në rubla

Turqia ka filluar të paguajë një pjesë të dërgesave të gazit natyror rus në rubla, tha ministri i Energjisë Fatih Donmez dhe njoftoi plane konkrete për zbatimin e propozimit rus që Turqia të bëhet një qendër për furnizimin e Evropës me gaz rus. Në muajt në vijim, pjesa e pagesës në monedhën ruse në tregtinë e energjisë me Moskën do të rritet, tha Donmez për televizionin TRT, transmeton InfoShqip.

Ankaraja dhe Moska ranë dakord të paguajnë gazin në rubla në shtator. Shumica e kontratave ndërkombëtare të energjisë zgjidhen në dollarë ose në Evropë, por meqenëse Rusia është nën sanksionet perëndimore, blerësit e energjisë urdhërohen të paguajnë në rubla.

Turqia, nga ana tjetër, dëshiron të inkurajojë pagesën në lira për të mbështetur monedhën vendase, të dobësuar nga politika monetare joortodokse. Banka qendrore e Turqisë po ul normat e interesit pavarësisht inflacionit të lartë.

Donmez, i pyetur në lidhje me propozimin e presidentit rus Vladimir Putin që Turqia të bëhet një qendër për tregtinë e gazit natyror, u përgjigj se Ankata do të hartonte një plan të detajuar deri në fund të vitit dhe do të mbante një konferencë për furnizuesit dhe blerësit. Putin sugjeroi në tetor se Turqia do të bëhej një bazë dhe rrugë alternative për furnizimin e Evropës me gaz rus pasi gazsjellësi Nord Stream në Detin Baltik u sabotua. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ra dakord me idenë.

“Ne mund të organizojmë një konferencë ndërkombëtare të gazit, ndoshta në janar ose shkurt, për të bashkuar furnizuesit e gazit dhe vendet importuese dhe për të gjetur se çfarë mendojnë ata për të dhe më pas për të koordinuar lëvizjet tona,” tha Donmez./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu